Кои се спонзорите на екипите во Премиер лигата - Слободен печат

Кои се спонзорите на екипите во Премиер лигата

Екипите во Премиер лигата се очекува во наредната сезона да заработат дури 388 милиони евра, што претставува раст од 10 проценти во однос на минатата сезона.

Како доминантна област која доминира на дресовите на премиерлигаше е обложувачката и коцкарската индустрија.  Дури половина од екипите во Премиер лигата на предната страна од дресовите, како главен спонзор им се компании кои се занимаваат со обложување но и коцкање.

Сепак, екипите од големата англиска шесторка, Манчестер сити, Ливерпул, Тотенхем, Челси, Манчестер јунајтед и Арсенал, се имуни на големите компании за обложување и главни спонзори им се автомобилски и авио компании, банки, производители на автомобилски гуми и осигурителни компании.

Доминацијата на компаниите кои заработуваат  од обложување е поизразена во втората англиска лига по квалитет, Чемпионшип, каде на дури 17 од 24 екипи, главни спонзори им се компании кои работат сообложување.

 

Прочитај повеќе

Бомбашки напад на судија, откажани сите натпревари на Кипар! (ФОТО)

Слободен печат

Словенците „газат“ кон полуфинале, Бомбач го потопи Исланд!

Слободен печат

Јунајтед го потврди трансферот, Ешли Јанг слета во Милано! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Диви“ се врати во Македонија, потпиша за Пролет

Слободен печат

Мекинро: Се обложувам дека Ѓоковиќ ќе биде рекордер!

Слободен печат

Мухамед Али – кралот на рингот кој беше поголем од митот за себеси (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

one × 5 =

Прочитај повеќе

Германски ракометар заклучен во тоалет за време на натпревар

Слободен печат

Баерн подготвува чистка на лето, прв ќе лета Перишиќ

Слободен печат

Карлос Саинц триумфира на премиерното Рели Дакар во Саудиска Арабија

Слободен печат

Желбите на Пандев: Македонија да игра на ЕВРО 2020 и Џенова да остане во Серија А

Слободен печат

Поранешен фудбалер на Реал Мадрид замешан во пукањето на Ковачевиќ

Слободен печат

Таа е наследничката на Шарапова: Руска тенисерка која не остава никого рамнодушен (ФОТО)

Зоран Спасоски