Кои се членовите на делегацијата на Европскиот парламент за соработка со Македонија - Слободен печат

Кои се членовите на делегацијата на Европскиот парламент за соработка со Македонија

На Конститутивниот состанок на делегацијата на Европскиот парламент за соработка со Република Северна Македонија, што се одржа денеска беа избрани претседателот и потпретседателите на делегацијата. За претседател на делегацијата е избран Андреас Шиедер, европратеник од Австрија од групата на Социјалистите и демократите.

Како што јавува дописникот на МИА од Стразбур, за прв заменик-претседател е избрана Ирена Јовева од Словенија од редовите на Обновена Европа и за втор потпретседател – Марион Валсман, европратеничка од Германија од редовите на Народните партии.

Меѓупарламентарната делегација која ги одржува парламентарните односи со Република Северна Македонија, брои 13 членови и 13 заменици.

Од групата на Европските народни партии членови се: Александер Александров Јорданов (Бугарија), Владимир Билчик (Словачка) и Марион Валсман (Германија) заменици од оваа политичка група се Јан Олбришт (Полска) и Мариа Спираки (Грција).                             

Прочитајте и...  Митрески: Законот за Советoт на ЈО не спаѓа во група закони што се носат со двојно мнозинство

Од редовите на Социјалистите и демократите членови на делегацијата се Кати Пири (Холандија) и Андреас Шнејдер (Австрија), заменици  Билјана Борзан (Хрвастка), Пина Пичерино (Италија) и Михаил Тудосе (Романија), едно членско место се уште не е пополнето.

Од групата на поранешните либерлаи, сега Обновена Европа членови на делегацијата се Атие Алиева-Вели (Бугарија) и Ирена Јовева (Словенија), заменици Каталин Чех (Унгарија) и Клаудиа Гамон (Австрија).

Членови на делеагцијата од редовите на Зелените/Европска слободна алијанса се Тинек Стрик (Холандија) и заменик Патрик Бејер (Германија).

Од групата Идентитет и демократија член е Масимо Казанова (Италија), додека заменикот не е назначен се уште.

Членови од групата на Европските конзервативци и Реформисти е Ангел Џамбазки (Бугарија) и како заменик Богдан Ржонца (Полска)

Од Независните европратеници во ниту една група членови се Лефтерис Николау-Алаванос (Грција, комуинист) и Анунзиата Мари Рис-Мог (Велика Британија, Брегзит партија, двата заменици доаѓаат исто така од Велика Британија од Брегзит партијата Џонатан Булок и Матејо Ричар Патен.

Меѓупарламентарните делегации работат на одржување на односите и размената на информации со пратениците од Собранието на Република Северна Македонија, за промоција на основните вредности на ЕУ: слободата, демократијата, почитувањето на човековите права и основните слободи и владеењето на правото. 

Прочитај повеќе

Француските медиуми ги оценуваат предвремените парламентарни избори како голем тест за проевропската политика на Заев

Слободен печат

Парламентарните избори низ историјата: Бојкоти, нерегуларности, убиства, напади (ИНФОГРАФИК)

Репортери без граници со петиција го поддржуваат Асанж

МИА Агенција

Што поседуваат албанските политичари: Ахмети има куќа во Зајас, а Села шума од 15.000 квадратни метри

Слободен печат

Ди Мајо: Иднината на Западен Балкан е во Европската Унија

Слободен печат

Бурата Денис ги погоди нордискиот и балтичкиот регион

МИА Агенција

Остави Коментар

2 × 4 =

Прочитај повеќе

Албанија очекува на донаторската конференција да бидат собрани околу 350 милиони евра

Слободен печат

Помпео: Независноста на Косово останува клучна за стабилноста на регионот

Слободен печат

Анкета на „Рејтинг“: Граѓаните сметаат дека Заев би бил подобар премиер од Мицкоски

Слободен печат

„Паркирај совесно!” и оваа година ќе ги едуцира средношколците од Скопје за правилно и прописно паркирање

Слободен печат

„Девојките“ на Хамас ги хакираа телефоните на израелските војници (ФОТО)

Слободен печат

Казна за полицајците кои употребувале прекумрена сила на протестите против Путин

Слободен печат