Коха: Приштина ја очекува ,,спектакуларен неуспех” во Интерпол

Косово и оваа година нема да успее да добие членство во меѓународната полициска организација Интерпол. Приштинските медиуми тврдат дека преставниците на владата во Приштина веќе добиле информација од Интерпол дека годинава нема да добијат подршка за членство во полицксата организација.

Приштинскиот дневен весник ,,Коха” наведува дека косовската пријава за членство во Интерпол сеуште не е повлечена поради инсистирањето на премиерот во оставка Рамуш Харадинај. Коха коментира дека тврдоглавоста на поранешниот премиер Харадинај ќе го доведе Косово да се соочи со ,,спектакуларен неуспех.

Владата во Белград пак соопшти дека сеуште се води тешка борба на дипломатски план и лобирање меѓу земјите членки за да се оневозможи Приштина да влезе во Интерпол.
Токму неуспехот за членство на Косово во Интерпол на почетокот на годинава ја испровоцира владата на Рамуш Харадинај да воведе таски од 100 проценти за увоз на српките производи. Оваа одмазничка контра мерка предизвика закочување на дијалогот Белград-Приштина за идниот статус на Косово .

Прочитајте и...  Дваесет новозаболени со Ковид-19 во тетовскиот регион

Прочитај повеќе

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат

Протест во Скопје против поскапувањето на струјата: Не смееме да го дозволиме овој удар на нашиот грб!

Слободен печат

Радев: Ако има оставки и предвремени избори може да се зборува за промена на Уставот на Бугарија и иднината

Слободен печат

Протест пред седиштето на ЕВН во Гостивар

Слободен печат

Убиство што ја потресе Америка: Момче застрелало 5-годишно дете кое си играло покрај неговиот двор (ВИДЕО)

Слободен печат