КОХА: Премиерското место ќе се дели 3+1 година, договорена е коалицијата СДСМ, ДУИ и ДПА

Според весникот KOХA коалицијата СДСМ-БЕСА ќе го земе коалицискиот партнер ДУИ на Али Ахмети, а дел од Владата ќе бидат и ДПА. Со ова, парламентарното мнозинство ќе има 62 пратеници.

Официјализирањето на коалицијата ќе се случи по 4 август, кога се очекува Заев, Ахмети и Билал Касами да ја официјализираат следната влада на јавна средба.

KОХА исто така дознава дека е постигнат договор за премиерското место – за СДСМ 3 години и 1 година за ДУИ.

Прочитајте и...  Левица поднесе Предлог-Декларација за осуда на бугарските национал-шовинистички претензии

Поврзани вести

Нови рестрикции во Словенија: Се затвораат градинки, хотели и дел од продавниците

Слободен печат

Путин сподели свои сознанија: Во Нагорно Карабах загинале близу 5.000 луѓе на двете страни

Слободен печат

Ќе вроди ли со плод објаснувачката мисија на Георгиевски во Софија?

Маријана Митровска

Бугарскиот министер за здравство: Лекарите се уморни, истоштени, а дел од нив и заразени

Слободен печат

Заев нема да поднесе оставка ако Бугарија стави вето

Слободен печат

Од сабота – две третини од Французите во карантин

Слободен печат

Остави Коментар