8 C
Скопје

Кога косата ви е мрсна, а треба да излегувате: Употребете го овој трик со средството за дезинфекција на раце

Ако итно треба да ја напуштите куќата, а косата е мрсна, потребно ви е брзо решение, а во случајов тоа е средство за дезинфекција.

На сите ни се случува да мора да треба брзо да го напуштиме домот, но косата да ни е мрсна, а немаме време да ја измиеме. Овој проблем е можно брзо да се реши со едно средство кое се споменува секој ден во последно време поради пандемијата на коронавирусот.

Ставете малку алкохол или течно средство за дезинфекција на врвовите на прстите (не на дланката) и истријте го на коренот на косата. Нежно масирајте во скалпот, проверете дали секој дел е покриен. Притоа, навалете ја главата надолу. Кога ќе застанете, ќе видите дека промената е евидентна и косата ќе изгледа помалку мрсна, пишуваат на страницата 24часа.хр

Прочитајте и...  Мачу Пикчу повторно отворен за туристите: Бројот на посетители ќе биде ограничен и под строги мерки

Имено, алкохолот кој е дел средствата за дезинфекција на кожата, како што се средства за дезинфекција на рацете или санитарни салфетки, во овој случај помага да се потисне насобраната маснотија, а притоа и дава волумен на косата.

Сепак, не го правете тоа често – тоа е трик што се користи само ретко, само во итни случаи. Имено, алкохолот генерално не е добар за косата, па дури и за кожата.

Поврзани вести

ВИДЕО: Се шокирала кога видела што се шета во пакетот со облека кој го нарачала од интернет

Слободен печат

ВИДЕО | Неверојатна оптичка илузија: Додека поминувате покрај оваа куќа во Австралија, таа ротира!

Слободен печат

ФОТО: Поранешна зависничка која се предозирала 19 пати воодушеви многумина со фотографиите од својата трансформација

Слободен печат

Мачу Пикчу повторно отворен за туристите: Бројот на посетители ќе биде ограничен и под строги мерки

Слободен печат

ВИДЕО: Пет големи хитови кои требало да бидат отпеани од сосема други личности

Слободен печат

Ризични и смртоносни предизвици омилени меѓу младите на социјалните медиуми и дел од нив актуелни на Балканот

Слободен печат

Остави Коментар