Кога ќе одиграм лош натпревар сосетката ми удира шлаканица

Белгискиот репрезентативец Дрис Мертенс веќе шест години е дел од Наполи. Тој по доаѓањето од ПСВ стана еден од надобрите фудбалери на Наполи ѝ е еден од милениците на навивачите.

– Фудбалот во Италија е како некоја убава болест. Луѓето се заразени со љубовта кон овој спорт од детството па се до староста. Над мене живее една госпоѓа која има 75 години. Секое утро ми кажува: „Добро одигра, добро момче си и слично“. Сепак, знам да одиграм лош натпревар, а тогаш знам и да добијам шлаканица. Да, неколку пати ми удри шлаканица и ми рече дека морам да бидам подобар. Тоа во Белгија го нема – вели Мертенс за интернет страна на Серија А.

Прочитајте и...  Несторовски потврди имал разговори за трансфер во Црвена звезда

Долгиот престој во Неапол е потврда дека животот во Италија му одговара на Белгиецот.

– Се чувствувам како да сум роден во Неапол, имам многу пријатели тука. Луѓето гледаат дека на теренот секогаш го давам најдоброто од себе, а надвор од него се обидувам да живеам како секој обичен жител на Неапол. Преубав град, јазик, се е совршено – открива напаѓачот на Наполи.

Во Неапол има нов прекар кој му го дадоа навивачи, Чиро, а тој им врати со 114 постигнати голови досега. Има само еден гол помалку од легендарниот Диего Марадона, а седум помалку од Марек Хамшик кој е најдобар стрелец во историјата на Наполи.

Прочитај повеќе

Корона идиоти – фудбалери на Севиља правеле забава во карантин, а фотографиите ги објави сопруга на еден од нив

Слободен печат

Новиот протокол за Серија А: Брзи тестови за корона, 300 луѓе на натпревар…

Слободен печат

Претседателот на Лион лут како рис: Се чувствувам како идиот

Слободен печат

Неверојатна сцена во Романија, министер даваше изјава облечен само по гаќи (ВИДЕО)

Слободен печат

На ПСЖ му здосадија игрите на Мауро и Ванда, си најде нов екстра напаѓач во Англија

Слободен печат

Сопругата Ана е тајната на успехот на најдобриот напаѓач на светот, Роберт Левандовски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мајсториште, даде четири гола за 13. минути (ВИДЕО)

Слободен печат

Несторовски потврди имал разговори за трансфер во Црвена звезда

Слободен печат

Најцрниот ден во фудбалската историја: Поништен гол однесе во смрт дури 328 човечки животи (ВИДЕО)

Слободен печат

Јунајтед го отпиша Погба, на чекор од ангажман на шпански репрезентативец

Слободен печат

Голден Арт КЛ 7 се засили со две имиња освојувачи на Лига на шампиони

Слободен печат

Чикаго ни прати Плејбој зајачици ноќта пред натпревар

Слободен печат