Кога и колку да пиете вода, за организмот да ви функционира совршено

Водата му е неопходна на нашиот организам. Сите знаеме дека е неопходно дневно да испиеме околу два и пол литри вода на ден, меѓутоа ја пиеме само кога сме жедни.

Експертите напоменуваат дека тогаш е веќе доцна да пиеме вода, бидејќи штом организмот нè предупредува да пиеме вода, тоа значи дека целото тело е веќе дехидрирано.

Ако ги следите основите на упатствата за пиење вода, ќе го излекувате високиот крвен притисок и ќе го опоравите целото тело.

1. Две чаши вода наутро, на празен стомак – значи здравје за целиот организам.

2. Една чаша вода пред јадење – варењето работи како часовник.

3. Една чаша пред да се истуширате – го враќате притисокот во нормала.

Прочитајте и...  Висат одлуките на претседателот на државата!

4. Една чаша пред спиење – ја елиминирате можноста од срцев удар.

Водете сметка редовно да пиете вода и во што е можно поголеми количини, на тој начин ќе го зачувате здравјето!

Прочитај повеќе

Замениче, ви се брза на кафе во Приштина?

Ирина Шајк не можеше да си ја закопча сукњата, па ѕирна задникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како да препознаете дека на вашето тело му недостига магнезиум? Минералот кој е важен за виталните функции!

Слободен Печат

Погледнете зошто путерот од кикирики може да ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат

Малку жени би имале храброст да го облечат ова: Погледнете како се појави Карлеуша на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Страста на жената во овој хороскопски знак привлекува многумина, но е тешка за сакање!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филмскиот фестивал во Кан ќе се одржи во мини, симболично издание!

Слободен Печат

Кајли Џенер ужива во есента: Најмладата милијардерка го дочека новото годишно време во бикини кое едвај ѝ ги задржа градите! (ФОТО)

Слободен Печат

Морничавиот проект на Нетфликс: Што би направиле за само малку слава? (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѕвездата од серијата „The Witcher“ сака да биде новиот Бонд: Дали Хенри Кавил е вистинскиот избор за агентот 007?

Слободен печат

Овој чај експресно помага во отстранување на болката во грлото и кашлањето!

Слободен Печат

Еди Рама ја отстрани фотографијата од Лешница

Маријана Митровска