Кога го работиш тоа што го сакаш

Самоукиот творец – Сака да слика.

Никој никогаш не му рекол дека е талентиран.

Колекционер на играчки.

Има 40 години.

Си купува штафелај, бои и четки и започнува да слика…

Тоа што немал пари за да си дозволи часови по уметност, не го спречило да го посетува Лувр и преку воочување да ги проучува најголемите и омилените уметнички творештва, па преку фотографија, магазини и каталози, Хенри ја учел анатомијата на човечкото тело.

На 41 годишна возраст, го запознава светот со својата уметност – „детинеста”, „премногу вибрира…”; Светот има само лоши критики за неговите творештва. Што прави Русо? Ги зачувува сите овие критики во својот дневник. Заминува на World’s fair каде егзотичните пејсажи целосно го обземаат бидејќи го потсетувале на авантуристичките приказни кои ги обожувал како дете… Кога се вратил, пејсажите полни бои не му излегувале од глава, па конечно седнал да го твори она што имагинацијата го генерирала.

Прочитајте и...  Овој чај експресно помага во отстранување на болката во грлото и кашлањето!

Секоја година Хенри го посетувал World’s fair, но критиките од експретите се’ уште биле исти – Хенри црта како дете! „Ако сакаш да се изнасмееш, ѕирни го творештвото на Хенри Русо”. Но сега Хенри е навикнат на лошите критики и не му е гајле. Тој знае дека твори во едноставни црти со тешки бои.

Неколку години подоцна, Хенри се’ уште живее во сиромаштија – но многу среќен поради неговите егзотични творештва. „Си има мало никаво студио, ама се буди секое утро со најголемата насмевка” пишува во неговата биографија… Чека, но нема фанови. „Само неандарталец би ги сметал неговите творештва за некаква уметност”, продолжуваат критичарите.

Хенри старее. Сега е 1893, има 49 години. Веќе не е колекционер на играчки, се посветува на уметноста. Истата година го запознава писателот Алфред Џери, кој ќе му го даде надимакот „Цариникот”. Алфред го запознава Русо со членови на Париската уметничка и авантгардна сцена, вклучувајќи ги Пикасо, Макс Џејкоб, Гијом Аполониер, Мери Лоренсин, кои набргу стануваат големи фанови на неговите творештва. Русо тогаш успева да стекне бизнис врски со битни уметнички дилери, но сепак, и покрај познанствата, заработува многу малку пари од неговата уметност. Хенри сега има скоро 65 години. БУУУУМ! Една цела нова генерација млади уметници се ФРАПИРАНИ од неговите творештва! Почнуваат да се распрашуваат за него, да го бараат, да го препознаваат… Пред смртта, Хенри го создава неговото „мастерпис” творештво „The Dream” (1910) со што конечно ги добива заслужените добри критики. Иронијата на сето ова е што на Хенри не му требала позитивната критика – тој и онака го љубеше тоа што твори. Русо почина на денешен ден во 1910 година, на 66 годишна возраст, во Париз. По неговата смрт, тој продолжува да ги инспирира уметниците, од неговиот пријател Пикасо до Фернанд Легер, Макс Ернст и Надреалистите. Денес, Музејот на Современа Уметност во Њу Јорк (MoMA) ги има во сопственост две од неговите најпознати творештва „Тhe sleeping Gipsy” (1897) и „The Dream” (1910). Други негови творештва се во соптвеност на Националната Галерија на Вашингтон, Музејот на Уметноста во Филаделфија и многу други музеи и инстиуции низ Европа.

Прочитајте и...  Погледнете зошто путерот од кикирики може да ви помогне полесно да заспиете!

Прочитај повеќе

Ирина Шајк не можеше да си ја закопча сукњата, па ѕирна задникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како да препознаете дека на вашето тело му недостига магнезиум? Минералот кој е важен за виталните функции!

Слободен Печат

Погледнете зошто путерот од кикирики може да ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат

Малку жени би имале храброст да го облечат ова: Погледнете како се појави Карлеуша на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Страста на жената во овој хороскопски знак привлекува многумина, но е тешка за сакање!

Слободен Печат

Филмскиот фестивал во Кан ќе се одржи во мини, симболично издание!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кајли Џенер ужива во есента: Најмладата милијардерка го дочека новото годишно време во бикини кое едвај ѝ ги задржа градите! (ФОТО)

Слободен Печат

Морничавиот проект на Нетфликс: Што би направиле за само малку слава? (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѕвездата од серијата „The Witcher“ сака да биде новиот Бонд: Дали Хенри Кавил е вистинскиот избор за агентот 007?

Слободен печат

Овој чај експресно помага во отстранување на болката во грлото и кашлањето!

Слободен Печат

На аукција вреќичката за инфузија која ја користел Мајкл Џексон

Слободен печат

Погледнете кое хоби најмногу ќе ве опушти: Одлично е за справување со стресот!

Слободен Печат