19 C
Скопје

Кога да ги миете забите, пред или по првото утринско кафе?

Иако на многумина им изгледа логично да ги мијат забите по пиењето на утринското кафе – бидејќи остава дамки на забите, а неговата киселост го кородира емајлот, стоматолозите препорачуваат четкање на забите пред првото кафе!

Како што објасни Кристина Минер, стоматолог од непрофитната здравствена организација CommuniCare во Сан Антонио, кафето полесно се лепи и создава проблем ако дојде во контакт со наслаги, пишува marthastewart.com.

Ако забите се чисти, ќе имате помалку наслаги на кои може да се задржи, истакнува таа.

Како што објаснува Мајнер, таа прво ги мие забите, пие кафе, а потоа само ја плакне устата со вода за да ја неутрализира киселоста во устата.

Соња Красилников, стоматолог од Њујорк, исто така забележува дека не е добра идеја да се мијат забите по испиеното кафе, поради нивото на киселост, бидејќи таквата средина е хемиски абразивна. На овој начин, киселината се распаѓа уште побрзо и ја зголемува чувствителноста на забите! Така, само повременото миење после кафе создава микроабразии, додека секојдневното четкање на забите по таков кисел пијалок може да ја „истроши“ глеѓта на забот.

Прочитајте и...  Дневен хороскоп за 25 февруари: Ќе имате вистински баланс за уживање и љубов

Затоа, ако сепак сакате да го вратите чувството на свежина во устата со четка и паста, треба да почекате барем половина час за последната голтка кафе.

Поврзани вести

По прележан ковид-19, 91 отсто помал ризик од зараза во наредните седум месеци

Слободен печат

ВИДЕО | Били Ајлиш: „Ми беше тешко да го гледам документарец за мојот живот“

Слободен печат

ВИДЕО | Мадона: „23 години од песната Frozen“

Слободен печат

ФОТО | Клои Кардашијан на една фотографија има стапала како сестрите на Пепелашка: Дали има стаклен чевел за ријалити принцезата?

Слободен печат

ФОТО | Наоми Кембел со моќна порака од најновата фотосесија: „Мислам дека луѓето сега навистина ќе сфатат дека вистинската убавина е во Африка“

Слободен печат

ФОТО | Лејди Гага во улога на „црната вдовица“ на Маурицио Гучи: Непрепознатлива како бринета

Слободен печат

Остави Коментар