22 C
Скопје

Кога да ги миете забите, пред или по првото утринско кафе?

Иако на многумина им изгледа логично да ги мијат забите по пиењето на утринското кафе – бидејќи остава дамки на забите, а неговата киселост го кородира емајлот, стоматолозите препорачуваат четкање на забите пред првото кафе!

Како што објасни Кристина Минер, стоматолог од непрофитната здравствена организација CommuniCare во Сан Антонио, кафето полесно се лепи и создава проблем ако дојде во контакт со наслаги, пишува marthastewart.com.

Ако забите се чисти, ќе имате помалку наслаги на кои може да се задржи, истакнува таа.

Како што објаснува Мајнер, таа прво ги мие забите, пие кафе, а потоа само ја плакне устата со вода за да ја неутрализира киселоста во устата.

Соња Красилников, стоматолог од Њујорк, исто така забележува дека не е добра идеја да се мијат забите по испиеното кафе, поради нивото на киселост, бидејќи таквата средина е хемиски абразивна. На овој начин, киселината се распаѓа уште побрзо и ја зголемува чувствителноста на забите! Така, само повременото миење после кафе создава микроабразии, додека секојдневното четкање на забите по таков кисел пијалок може да ја „истроши“ глеѓта на забот.

Затоа, ако сепак сакате да го вратите чувството на свежина во устата со четка и паста, треба да почекате барем половина час за последната голтка кафе.

Поврзани вести

ФОТО | Баба билдерка која е вистинско чудо! Има 71 година и нереално е тоа што таа може да го направи!

Слободен печат

ФОТО | Најдобра реклама: Џенифер Лопез позираше со нејзината мајка и ќерка

Слободен печат

ФОТО | Цртањето со креда по ѕид е новиот хит во уредувањето на ентериерот: Место за потсетник или место за креативно изразување!

Слободен печат

Холандските научници тренираат пчели да ја детектираат короната со сетилото за мирис

Слободен печат

Јелена Карлеуша по вакцината доби ваучер за шопинг: Со што ќе се поднови пејачката?

Слободен печат

ФОТО | Славниот пејач драстично го променил имиџот: Миленикот на жените е непрепознатлив!

Слободен печат

Остави Коментар