Кофинансираните приватни специјализанти му одговорија на Филипче

Групата кофинансирани специјализанти испрати реакција по вчерашната изјава на министерот Филипче.

– Почитуван Министер за здравство, д-р. Венко Филипче, кофинансираните специјализанти се посебна група, но пред се се лекари кои треба да ги уживаат истите права како и другите лекари. Нашиот последен официјален состанок беше пред 4 месеци, а не претходната недела. На истиот ви ги претставивме нашите проблеми и кои истите можат да се решат со промена на ЗЗЗ. Вие побаравте правно решение од нас, кое ви го доставивме пред да се изгласаат последните законски измени во ЗЗЗ, но по се изгледа не сте го разгледале.

Министерот Филипче вчера истакна дека во текот на минатата недела имал состанок со кофинансираните специјализанти и нагласи дека оваа Влада е првата, која одвоила средства во 2018 година приватните специјализанти за прв пат да бидат платени за својот труд.

Прочитајте и...  Хутите лансирале ракети кон Ријад

– Тие до тогаш работеа практично без пари. Кофинансираните специјализанти се една посебна група која што има направено посебни договори заради тоа што преку специјализацијата тие имаат направено и договор на определено работно време.
Согласно Законот, кога ја завршуваат специјализацијата, нивниот работен однос се трансформира во работен однос на неопределено работно време, истакна Филипче.

Прочитај повеќе

Курти: Ова е најсериозната ситуација по војната во Косово

Слободен печат

Најголемата банка „повлече нога“: Комерцијална банка објави замрзнување на кредитите

„Ронтис” додели 500 визари за здравствените работници во Велес

Слободен печат

Спасовски: Од денеска ние сме НАТО

Нетанјаху е во самоизолација

Слободен печат

КСС предлага намалување на платите за сите именувани и избрани лица

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се бара решение за откупот на јагнињата и распределбата на хуманитарната помош во Дебар

Слободен печат

Столтенберг: Добредојдовте во НАТО

Слободен печат

Статистиката на денот за бројот на новозаболени од утре ќе се соопштува до 15 часот

Слободен печат

Апел до компаниите во рамки на можностите да помогнат во борбата против КОВИД – 19

Слободен печат

ВО ЖИВО: Церемонија на кревање на македонското знаме пред седиштето на НАТО и обраќање на ПВРСМ Спасовски

Слободен печат

Професор од Кавадарци во мисија за изработка и донирање визир маски

Слободен печат