Кофинансираните приватни специјализанти му одговорија на Филипче - Слободен печат

Кофинансираните приватни специјализанти му одговорија на Филипче

Групата кофинансирани специјализанти испрати реакција по вчерашната изјава на министерот Филипче.

– Почитуван Министер за здравство, д-р. Венко Филипче, кофинансираните специјализанти се посебна група, но пред се се лекари кои треба да ги уживаат истите права како и другите лекари. Нашиот последен официјален состанок беше пред 4 месеци, а не претходната недела. На истиот ви ги претставивме нашите проблеми и кои истите можат да се решат со промена на ЗЗЗ. Вие побаравте правно решение од нас, кое ви го доставивме пред да се изгласаат последните законски измени во ЗЗЗ, но по се изгледа не сте го разгледале.

Министерот Филипче вчера истакна дека во текот на минатата недела имал состанок со кофинансираните специјализанти и нагласи дека оваа Влада е првата, која одвоила средства во 2018 година приватните специјализанти за прв пат да бидат платени за својот труд.

– Тие до тогаш работеа практично без пари. Кофинансираните специјализанти се една посебна група која што има направено посебни договори заради тоа што преку специјализацијата тие имаат направено и договор на определено работно време.
Согласно Законот, кога ја завршуваат специјализацијата, нивниот работен однос се трансформира во работен однос на неопределено работно време, истакна Филипче.

Прочитај повеќе

Заев оптимист за законот за јавно обвинителство

МИА Агенција

Благојче Велјаноски го извади крстот од Вардар во Гостивар

МИА Агенција

Во Тирана почна постапка за екстрадиција на „европскиот Ескобар”во Франција

МИА Агенција

Околу 130 верници ќе скокаат по крстот во Вардар (ВИДЕО)

МИА Агенција

Продолжуваат протестите во Хонг Конг

МИА Агенција

Почна со работа лизгалиштето во Куманово

МИА Агенција

Остави Коментар

six + 10 =

Прочитај повеќе

Во Тетово Горан Јосифовски-Џемо го фати осветениот крст

МИА Агенција

Христијан Врапчески го фати крстот во Кичево

МИА Агенција

Петар Рупески по петти пат го фати Светиот крст во Охрид

МИА Агенција

Најмалку осуммина загинати при пожар во болница во Чешка

МИА Агенција

Средношколецот Бранко Силјановски го фати светиот крст во Дебар

МИА Агенција

Изменет сообраќаен режим во Скопје поради Водици