КОД: Колкава плата земале Јанева и останатите обвинители на СЈО?

Платите во СЈО се состојат од три дела, според пресметките на тимот на емисијата КОД. Постојат плата со стаж, додаток за ризик и доверливост и надоместок за тајност на преслушаното и бомбите.

Катица Јанева, според пресметките на КОД, земала 70.000 денари плата и додаток од 34.454 денари, па според тоа месечните примања и биле околу 105.000 денари.

Другите десет обвинители во СЈО имаат плати исти како обвинителите во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, односно помеѓу 80.000 и 85.000 денари.

За крај, на овие приходи се додава и надоместокот за тајност на преслушаното и бомбите. Таа е тајна и доверлива информација и никој не може да ја декласифицира.

Целата анализа на КОД прочитајте ја тука.

Прочитајте и...  „Тојота“ поради коронавирусот речиси ја преполови продажбата во месец април

Прочитај повеќе

Поднесена кривична пријава против разрешениот реис Сулејман Реџепи

Слободен печат

Мрачна прогноза на СЗО: Коронавирусот стигнува повторно на есен

Слободен печат

Димитров ја поздрави лидерската улога на Франција за заживување на европската агенда

Слободен печат

САД распишаа награда од три милиони долари за апсење на пропагандистот на ИД

МИА Агенција

Голема потрага по нацистичко богатство: Во Полска скриено злато вредно 1,25 милијарди фунти

Слободен печат

Осуденикот Нинџа ја шокираше јавноста- ослабе до непрепознатливост (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Полицијата го приведе на испрашување премиерот на Федерацијата БиХ

Слободен печат

Во Велика Британија нови 377 смртни случаи од ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

И Бил Клинтон го посетувал „Островот на оргиите“: Поранешен соработник на Епстајн тврди дека познати личности доаѓале

Слободен печат

Судир на мигранти во БиХ, двајца убиени, повеќе повредени

Слободен печат

Муцунски: За одредување датум за избори потребен е целосен консензус

Слободен печат

ЕП истражување: Жителите на пет земји најмногу пријавиле финансиски проблеми за време на пандемијата

МИА Агенција