Коцката е фрлена: Албанија ги враќа казината во центарот на Тирана

Албанската Влада одлучи повторно да ги врати игрите на среќа во Тирана од каде ги дислоцира на нејзината перифирија пред две години. Во Службен весник е објавена одлуката со која се овозможува отворање на казината во главниот град, па дури и во нејзиниот строг центар.

Во 2018 година, Рама изјави дека игрите на среќа ќе може да работат само на периферијата на Тирана и во хотелите со пет ѕвезди, но сега ќе бидат дозволени на повеќе главни улици во претолнината, кои се наведени во одлуката, потпишана од вицепремиерот Ерион Браче. Одлуката е донесена по предлог на министертвото за финансии и економија.

Најавувајќи ја одлуката, во октомври 2018 година, премирот Еди Рама рече дека со „новата година ќе умрат казината, обложувалниците, како и онлајн обложувањата” по што беше донесена одлука која стапи во сила од први јануари во 2019 година.

Прочитајте и...  ФОТО: Каков воздух дишат скопјани?

Коментирајќи ја одлуката за повторно отворање на казината, владеачкото мнозинство ја оценува како исправна бидејќи ја помага економијата и туризмот, додека за опозицијата тоа е одлука која Рама ја носи за изборна цел, пред парламентарните избори закажани за 25 април следната година.

Поврзани вести

ВИДЕО: Ова е младата пратеничка на која Дачиќ и отстапи микрофонот за пеење

Илинка Иљоска

Италија пријави најмногу заболени во еден ден, речиси 25.000

Слободен печат

Со позитивен корона тест, но лесни симптоми и Марјан Забрчанец

Строгите мерки во Ирска даваат резултати со бројот на новозаразени

Илинка Иљоска

Налепниците за растојание во Либија го добија ликот на Макрон

Илинка Иљоска

Детално за мерките и казните – маските се задолжителни секаде, без нив – 20 евра

Слободен печат

Остави Коментар