Книжарницата на Литература.мк со пристор од 500 м2 нуди можност за литературни читања, поетски средби и промоции на книги

На вториот кат во Сити мол, на местото на поранешната игротека, пред два дена се отвори книжарницата на Литература.мк, која има богата понуда на книги за сите генерации на неколку јазици, програма за подароци, канцелариска и училишна опрема, играчки и кафе-бар. Карактеристично за оваа книжарница е тоа што е најголема во Македонија, и нуди можност за литературни читања, промоции на книги и поетски средби. Татјана Димовска Атанасовска денес во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ го појасни начинот на работа на книжарницата.

–Отворањето на книжарницата беше планирано да се случи кон средината на март, но пандемијата на коронавирусот го одложи отворањето се до сега. Инаку на овој проект работевме околу две години. Оваа книжара ќе се разликува од останатите по тоа што просторот е значително поголем, понудата е побогата во однос на програма за подароци, имаме и простор за изложување на делата од уметници кои се уметност за занимаваат од хоби, но книжарницата ќе биде препознаѕлува и по кафе барот, во кој ќе можат посетителите да пијат кафе додека читаат книга, вели Татјана.

Прочитајте и...  Клубови контра Федерација: Борењето ја дава првата тужба поради родова дискриминација во спортот во земјава

Таа додава дека периодов значително е зголемена побарувачката на книги.

-Морам да нагласам дека потребата на луѓето да се оддалечат од секојдневните вести поврзани со кризата, ги натера повеќе да читаат книги. Трилерите, биографиите на познати личности и историска фикција беа меѓу најбатаните жанрови изминатиов период. Исто така се бараше и детска литература, додава Атанасовa.

 

Прочитај повеќе

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Слободен печат

СДСМ: Просечната плата во јули е зголемена за 8,5 отсто, продолжува трендот на раст на платите

Слободен печат

Пабовите, баровите и рестораните со скратено работно време во Англија

Слободен печат

Швајцарија: Неутрална, последен пат војуваше пред 200 години, а ќе потроши милијарда франци на борбени авиони

Слободен печат

Испраќањето луѓе на Месечината ќе чини 28 милијарди долари

Слободен печат

ЕУ воведе санкции за три компании кои продавале оружје на Либија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пендаровски: Благодарение на Обединетите нации решивме комплексен спор кој ја забавуваше нашата интеграција во меѓународниот поредок (ВИДЕО)

Слободен печат

Уапсен службеник на њујоршката полиција- шпионирал во корист на Кина (ВИДЕО)

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ по вчерашниот Централен комитет: Промени во партијата за победа над мафијата

Слободен печат

Коневски: Мијалков не сака да се меша во политиката, основач е на партијата и има право да е загрижен

Слободен печат

Клубови контра Федерација: Борењето ја дава првата тужба поради родова дискриминација во спортот во земјава

Слободен печат

Тереза Меј ја обвини владата дека му се заканува на интегритетот на Велика Британија

Слободен печат