Клоп задоволен од играта иако Ливепрул загуби: Требаше да победиме…

epa08721155 Liverpool?s head coach Jurgen Klopp reacts during the English Premier League match between Aston Villa and Liverpool FC in Birmingham, Britain, 04 October 2020. EPA-EFE/Rui Vieira / POOL EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications.

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп смета дека неговите фудбалери играа одлично 75. минути против Лестер и дека требаше да победат.
Лестер го совлада Ливерпул со 3:1 и тоа благодарение на трите гола постигнати за само шест минути од 79. до 85. минута иако „црвените“ поведоа со голот на Салах.

Требаше да победиме. Игравме добар фудбал, доминиравме. Постигнавме само еден гол, а требаше да дадеме повеќе… Се беше добро, а потоа беше досуден пенал, па слободен удар, па офсајд, па потоа не беше офсајд. Сето тоа влијаеше на екипата и тоа мора да се промени. Според мене, првиот гол на Лестер беше офсајд, а тоа беше одлучувачки момент на натпреварот. Кај вториот гол играчите не се разбраа. Во такви ситуации мора да има комуникација, а јас не слушнав некој да вика. Третиот гол не ми се допадна бидејќи бевме премногу отворени. Бевме неверојатни 75. минути, а потоа загубивме со 3:1 и тоа покажува дека се наоѓаме во тешка ситуација – изјави Клоп.

Од друга страна, менаџерот на Лестер, Брендан Роџерс е задоволен од победата.
– Игравме против силен тим. Во првото полувреме имавме само една шанса и се најдовме под голем притисок. Но успеавме да издржиме и на крајот да славиме. Во последните 20. минути ние имавме план кој добро испадна за нас – изјави Роџерс.