Клоп направи многу, но никој не е како сер Алекс - Слободен печат

Клоп направи многу, но никој не е како сер Алекс

Менаџерот на Манчестер јунајтед пред денешното најголемо дерби во англискиот фудбал, изјави дека Ливерпул најверојатно сезонава ќе ја освои титулата но мора да се докажува секоја година.

Ливерпул досега има неверојатна сезона, на 21 наптревар во Премиер лигата, оствари 20 победи и само едно реми и има 13 бодови повеќе на табелата пред второпласираниот Манчестер сити кој има и два натпревари повеќе.

Токму денеска (17.30 ч.), во најголемото дерби на англискиот фудбал, Ливерпул ќе има можност да му се реваншира на Манчестер јунајтед, тимот кој единствен успеа да остане непоразен досега и да го продолжи походот кон титулата која веќе сите ја преселија на „Енфилд роуд“.

Поради неверојатната сезона, многумина започнаа со полемиките дали Ливерпул е најдобар тим во историјата на Премиер лигата. Менаџерот на Јунајтед, Оле Гунар Солскјер кој има шест титули со „црвените ѓаволи“ вели дека за успехот на една екипа говорат резултатите од година во година.

Прочитајте и...  УЖАС ВО САД: Поранешни одбојкарки загинаа во сообраќајна несреќа (ВИДЕО)

– Доколку гледаме долгорочно, најдобри екипи се тие кои бележат успеси од година во година. Никој не може да се мери со тоа шт го направи сер Алекс Фергусон, но јас ќе бидам првиот што ќе каже дека Јирген Клоп направи одлична работа во Ливерпул. Се чуии дека во овој момент тој го знае конечниот исход од натпреварот веднаш штом ќе го прати тимот на теренот. Тие може да ја освојат титулата оваа сезона, но да почекаме бидејќи ги очекуваат неколку тешки натпревари – изјави Солскјер.

Прочитај повеќе

Бразилецот Рејнер до 2026 година во Реал Мадрид! (ВИДЕО)

Слободен печат

Нов голем удар за Жозе Мурињо и Тотенхем

Слободен печат

СЕКОЈА ЧЕСТ: Ѓоковиќ пред зграда во Белград игра тенис! (ВИДЕО)

Слободен печат

Барса ја активира клаузулата на напаѓачот на Леганес!? (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Лечиќ: Кошаркарите нека го израдуваат народот со победа над Естонците!

Слободен печат

„Адидас“ ја претстави топката со која ќе се игра финалето во ЛШ! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

20 − 3 =

Прочитај повеќе

Уште еден доказ дека Погба сака да го напушти Јунајтед!?

Слободен печат

Податок според кој Ѓоковиќ може да биде најдобриот на сите времиња! (ФОТО)

Слободен печат

Продолжува ЛШ: Ливерпул го освојува Мадрид, „светци“ против „милионери“!

Слободен печат

Марсијал, Мегваер и ВАР му донесоа победа на Јунајтед (ВИДЕО)

Слободен печат

Клајстерс по осум години пауза се врати на тениските терени (ВИДЕО)

Слободен печат

УЖАС ВО САД: Поранешни одбојкарки загинаа во сообраќајна несреќа (ВИДЕО)

Слободен печат