Клоп: Мбапе во Ливерпул? Па, него никој не може да го купи!

Во петокот се појавија шпекулации и за интересот на Ливерпул за францускиот напаѓач, па новинарите го прашаа менаџерот Јирген Клоп за коментар, а тој брзо ги реши сите дилеми: „Нема никакви шанси“.

– Од спортски агол, нема многу причини да не се купи. Каков играч! Секако, станува збор за пари. Нема шанси, апсолутно никакви шанси – рече Клоп, па додаде дека истиот одговор се однесува и на сите клубови во светот кои би ја посакувале оваа млада суперѕвезда на ПСЖ.

– Не гледам ниту еден клуб во светот кој би можел да го откупи од ПСЖ. Ниту еден! Тоа е едноставно така – додаде германскиот менаџер на Редси.

„Л`Екип“ објави дека Парижаните ги започнале преговорите со Мбапе за нов договор според кој треба да му се удвои сегашната годишна заработка која изнесува 17,5 милиони евра.

Прочитајте и...  „Супер Марио“ е пред уште една неуспешна приказна

Но, Мбапе воедно не крие дека би сакал да си замине од Париз, односно сака еден ден да направи трансфер во Реал Мадрид.

Имаше можност за такво нешто и кога си заминуваше од екипата на Монако, но сметаше дека е премногу млад и прво сакаше целосно да се афирмира во својата земја, знаејќи дека интересот на „кралскиот“ клуб нема да исчезне.

Свесен за тоа е и тренерот на Реал, Зинедин Зидан, кој и јавно призна дека голема желба му е неговиот сонародник.

– Секогаш говореше дека желба му е да игра за Реал – рече неодамна Зидан.

Но, без оглед на взаемната желба, нема да биде лесно ниту за Реал да издвои 300 милиони за еден играч. Како што вели и самиот Клоп, нема да биде само едноставно, туку и невозможно.

Прочитајте и...  Уште еден чекор поблиску до враќање на Премиер лигата, дозволени тренинзи без ограничувања

Прочитај повеќе

„Супер Марио“ е пред уште една неуспешна приказна

Слободен печат

Шалке непријатно изненаден во Бундеслигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Кулушевски: Сон е да се игра за Јувентус, заедно со Роналдо!

Слободен печат

АБА лигата без шампион, МЗТ повторно со „празни раце“

Слободен печат

НБА лигата нема да продолжи во јули!?

Слободен печат

Го одби Лацио, еве каде ќе игра синот на легендарниот Хаџи (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

За плукање фудбалерите ги очекува суспензија од 12 натпревари!

Слободен печат

„Пантерска“ одбрана на Димитриевски, невидена радост на Алиоски! (ВИДЕО)

Слободен печат

Домашниот дрес на Манчестер јунајтед за следната сезона 2020/21 (ФОТО)

Слободен печат

Сикошек Пелко не е повеќе играч на Вардар

Слободен печат

Уште еден чекор поблиску до враќање на Премиер лигата, дозволени тренинзи без ограничувања

Слободен печат

Сер Алекс си направи „Олд трафорд“ додека беше во карантин

Слободен печат