Клоп го издрибла сите, Ливерпул летово повторно ќе руши рекорди – Слободен печат
СпортФудбал

Клоп го издрибла сите, Ливерпул летово повторно ќе руши рекорди

На листата на желби се наоѓаат три имиња , и сите вредат повеќе од 100 милиони евра поединечно.

Иако по освојувањето на Лигата на шампионите, во Ливерпул најавија дека нема да бидат премногу активни на трансфер пазарот, но последните најави од менаџерот Јирген Клоп велат дека „црвените“ имаат огромен буџет за засилувања.

Приходите од 400 милиони евра, само од наградите во Лигата на шампионите и заработката од ТВ правата во Премиер лигата, му овозможија на Клоп летово да добие дури 200 милиони евра за засилувања.

– Ливерпул е амбициозен клуб и да не трошевме колку што трошеа другите, немаше да бидеме конкурентни. Сите трошат, па и ние мораме тоа да го направиме – изјави Клоп.

На листата на желби на Германецот има три имиња, и се надева дека ќе успее барем две да привлече на „Енфилд Роуд“.
Ливерпул со ангажманот на Вирџил ван Дајк од Саутемптон го собори светскиот рекорд кога станува збор за дефанзивни фудбалери, но Клоп е решен да оди чекор понатаму. „Црвените“ потготвуваат понуда тешка 100 милиони евра за дефанзивецот на Наполи, Калиду Кулибали. Проблем во реализацијата на трансферот може да претставува претседателот на Наполи, Аурелио де Лаурентис кој засега не отстапува од барањето да добие 150 милиони евра за Кулибали.

Изненадувачки, на листата на желби на Клоп се наоѓа фудбалерот на Атлетико Мадрид, Антоан Гризман. Трансферот на Гризман во Барселона се искомпликува откако каталонскиот клуб започна преговори со ПСЖ за враќање на Нејмар на „Камп Ноу“ по што Французинот падна во втор план. Откупната клаузула од 120 милиони евра е прифатлива за Клоп кој сака на неверојатното трио од нападот Салах, Сане и Фирмињо да го додаде Гризман со што Ливерпул повторно би бил фаворит за титулата во Лигата на шампионите.

Германецот е подготвен да издвои и 100 милиони евра за да го врати Фелипе Кутињо на „Енфилд“.  Бразилецот не се снајде најдобро во Барселона и доколку не биде дел од трансферот на Нејмар, тогаш Ливерпул со сите сили ќе тргне по неговиот потпис.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close