КЛИМАТСКА КРИЗА: Шпанската влада предложи мерки за борба против климатските промени - Слободен печат

КЛИМАТСКА КРИЗА: Шпанската влада предложи мерки за борба против климатските промени

Шпанската Влада денеска официјално прогласи „климатска криза” и предложи мерки за борба против климатските промени, кои, меѓу другото, вклучуваат и големи задолжителни зони со ниска емисија на гасови во поголемите градови.

Таквите зони, кои имаат за цел да го подобрат квалитетот на воздухот со намалување на возилата во урбаните области, веќе дадоа резултати во Барселона и Мадрид, како и во многу градови низ светот.

Министерката за животна средина Тереза Рибера на седница на Владата истакна дека според новиот закон, сите урбани области во градовите со над 50.000 жители ќе мора да имаат зони со ниска емисија на гасови.

Мерките ќе бидат испратени во Парламентот во наредните 100 дена.

Прочитајте и...  Недостатокот на работна сила претставува главоболка за 60 отсто од компаниите

Прочитај повеќе

Се стеснува просторот за уште едно „не“ од Брисел

Слободанка Јовановска

Бројот на починати од коронавирус во Хубеи се искачи на 1.789 луѓе

Слободен печат

Курсна листа: Колкава е вредноста на еврото денес?

Слободен печат

Никој не верува дека политиката ќе ги тргне канџите од судството

Соња Христовска Угриновска

Шахин: До крајот на месецот ќе биде потпишан Мировниот договор помеѓу талибанците и САД

Слободен печат

Најпрометниот европски аеродром „Хотроу“ се соочува со потешкотии

Слободен печат

Остави Коментар

девет − осум =

Прочитај повеќе

Белгија нема да ги екстрадира европратениците Пуџдемон и Комин во Шпанија

Слободен печат

Излекуваните од коронавирус да донираат крв, повикуваат здравствените работници

Слободен печат

Зекири: Не смееме да се јавуваме по судии и да бараме услуга

Слободен печат

Основачот на „Амазон“ ќе донира 10 милијарди долари за борба против климатските промени

Слободен печат

ЕДИ РАМА НЕ МОЖЕ ДА ЈА СОКРИЕ РАДОСТА: За Албанија собрани 1,15 милијарди евра

Слободен печат

ЕУ и додели на Албанија 100 милиони евра, Велика Британија милион фунти, а Шведска 5,6 милиони евра

Слободен печат