Кличко ги отвора хотелите во Украина за лекарите и пациентите

Легендарниот светски шампион во бокс во своите хотели во Украина им дозволува бесплатно сместување за оние кои имаат потреба во борбата со коронавирусот.

Епидемијата на коронавирусот го парализира светот и предизвика бројни реакции од познати личности, вклучително и спортисти кои ги повикуваат луѓето да останат дома.

Голем број на познати спортисти донираат пари во борбата против коронавирусот, а дел од нив поседуваат имоти што ги отвораат за сместување на медицинскиот персонал и пациентите.

-Драги пријатели, она со што се соочуваме денес е многу повеќе од предизвик, соочени сме со историска задача која може да се совлада, „доколку“ работиме заедно на заедничка цел и се поддржуваме едни на други.

Тоа зависи од секој од нас, од нашата одговорност, од нашето вклучување и нашето чувство за достоинство, колку брзо можеме да ја поминеме оваа состојба? – вели Кличко.

Моментно во Украина има 47 потврдени случаи на коронавирус, едно лице е излечено, а три се починати.

Прочитајте и...  Коронавирусот се врати во Црвена звезда, позитивни дури шест фудбалери

Претходно, Роман Абрамович, Гери Невил и Вилфрид Заха тоа го сторија во Лондон, а сега истото го направи и украинскиот боксер.

Легендарниот светски шампион во бокс во своите хотели во Украина им дозволува бесплатно сместување за оние кои имаат потреба.

Ова го објави Мајкл Бенсон, новинарот на „ТалкСПОРТ“, кој исто така посочи дека Кличко испратил порака во која се повикува на обединување на глобално ниво во борбата против коронавирусот.

Прочитај повеќе

Дали Ѓоковиќ сепак ќе игра на „УС Опен“? (ВИДЕО)

Слободен печат

Пеналите го спасија Јувентус против неверојатната Аталанта

Слободен печат

Сити пукна „петарда“ и во Брајтон

Слободен печат

Поразот од Сасуоло ги зовре страстите: Тепачка во соблекувалната на Лацио

Слободен печат

Роналдо и Зидан повторно со ист клуб: Француски великан се подготвува за сензационален трансфер

Слободен печат

Меси не се откажува од титулата, нов исторски подвиг за триумф на Барселона (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шефилд му направи услуга на Јунајтед, со посед на топката од 24% му даде три „парчиња“ на Челси

Слободен печат

ФФМ: Клубовите од вторите и третата лига нема да плаќаат котизација

Слободен печат

Лацио му ја предаде титулата на Јувентус (ВИДЕО)

Слободен печат

Фудбалот се враќа дома: Англичаните имаат неверојатна генерација која може да доминира наредната деценија

Слободен печат

Поранешната репрезентативка Гивенс замина во пензија, ќе стане тренер

Слободен печат

Ригорозни казни за прекршување на карантинот во Формула 1: Затвор или 15.000 евра

Слободен печат