Класикот за Федерер, против Ѓоковиќ за трофејот

Рожер Федерер во недела против Новак Ѓоковиќ по 31. пат во кариерата ќе игра гран слем финале, а 12. пат тоа ќе биде на Вимблдон откако во полуфиналето успеа го победи големиот ривал Рафаел Надал со 3:1 во сетови, 7:6,1:6,6:3,6:4. Ова беше јубилеен 40. меѓусебен дуел, Федерер заостанува (16:24) во триумфите но што е поважно, ова беше трета победа во четирите дуели на Вимблдон против Надал.

Рожер Федерер одигра одличен меч со исклучок на вториот сет, многу подобро сервираше од противникот, беше посигурен во размените и на крајот ја однесе победата.

Швајцарецот првиот сет го доби во тај брејкот откако ниту еден тенисер не успеа да го одзеде сервисотна противникот. Надал возврати во вториот сет со убедливи 6:1 но тоа беше се што успеа да го направи Шпанецот во дуелот против Федерер кој во наредните два сета беше подобар тенисер и сосема заслужено се пласира во финалето.

Прочитајте и...  Сити пукна „петарда“ и во Брајтон

Негов противник во финалето ќе биде првиот тенисер на АТП ранг листата и актуелен бранител на титулата, Новак Ѓоковиќ кој во меѓусебните дуели води со 25:22. Последниот нивен дуел на Вимблдон беше финалето во 2015 година кое му припадна на Ѓоковиќ со 3:1 во сетови.

Прочитај повеќе

Халанд исфрлен од ноќен клуб во Норвешка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака би изгледала табелата во Премиер лигата без судиските грешки! (ФОТО)

Слободен печат

Дали Ѓоковиќ сепак ќе игра на „УС Опен“? (ВИДЕО)

Слободен печат

Пеналите го спасија Јувентус против неверојатната Аталанта

Слободен печат

Сити пукна „петарда“ и во Брајтон

Слободен печат

Поразот од Сасуоло ги зовре страстите: Тепачка во соблекувалната на Лацио

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Роналдо и Зидан повторно со ист клуб: Француски великан се подготвува за сензационален трансфер

Слободен печат

Меси не се откажува од титулата, нов исторски подвиг за триумф на Барселона (ВИДЕО)

Слободен печат

Шефилд му направи услуга на Јунајтед, со посед на топката од 24% му даде три „парчиња“ на Челси

Слободен печат

ФФМ: Клубовите од вторите и третата лига нема да плаќаат котизација

Слободен печат

Лацио му ја предаде титулата на Јувентус (ВИДЕО)

Слободен печат

Фудбалот се враќа дома: Англичаните имаат неверојатна генерација која може да доминира наредната деценија

Слободен печат