КЛ7 ќе биде организатор на меѓународен ракометен турнир - Слободен печат

КЛ7 ќе биде организатор на меѓународен ракометен турнир

Со учеството на турнирот на унгарски ПИК Сегед и официјално стартува соработката помеѓу КЛ7 и еден од најдобрите европски ракометни колективи.

Ракометниот клуб КЛ7 од 24 до 26 јануари 2020 ќе биде организатор и домаќин на меѓународен турнир за млади категории „КЛ7 2020″. На него ќе учествуаат осум екипи од пет ракометни клубови од Македонија и странство.

Ќе учествуваат клубови како Вардар, Металург, РК Еурофарм Пелистер и вице шампионот на Унгарија ПИК Сегед кој долги години е дел од престижната ЕХФ Лига на шампиони.

Екипите ќе бидат поделени во две категории и тоа 2002 и помлади и 2004 и помлади.

Во првата категорија (2002 и помали) ќе се натпреваруваат:

– Ракометен клуб КЛ7
– Пик Сегед (Унгарија)
– Ракометен клуб Еурофарм Пелистер
– Ракометен клуб Металург

Во втората категорија (2004 и помали) ќе се натпреваруваат:

Прочитајте и...  Кадетите со половичен ефект на стартот од Медитеранските игри

– Ракометен клуб КЛ7
– Пик Сегед (Унгарија)
– Ракометен клуб Металург
– Ракометен клуб Вардар

Распоредот предвидува систем на натпреварување во кој би играле секој со секого во двете возрасни категории. Со учеството на турнирот на унгарски ПИК Сегед и официјално стартува соработката помеѓу КЛ7 и еден од најдобрите европски ракометни колективи кој е формиран во далечната 1961 година.

Истата ќе се состои и во размена на гостувања, нивни кај нас, наши таму, едукација на тренери, учество на кампови и слично со една цел напредување и усовршување на младите ракометари на патот кон создавањето на врвни играчи.

Стартот на турнирот е планиран во петок во 16.00 часот, а учесниците ќе ги поздрави и за отворен ќе го прогласи Кирил Лазаров.

Прочитајте и...  Селта му откина бод на Реал Мадрид на „Сантијаго Бернабеу“ (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Клајстерс по осум години пауза се врати на тениските терени (ВИДЕО)

Слободен печат

УЖАС ВО САД: Поранешни одбојкарки загинаа во сообраќајна несреќа (ВИДЕО)

Слободен печат

Кадетите со половичен ефект на стартот од Медитеранските игри

Слободен печат

Меси и Хамилтон ја „поделија“ наградата Лауреус

Слободен печат

„ГЕНИЈАЛЕЦ“ од Црна Гора: И Џордан мислеше дека хеликоптерот нема да падне, па падна (ВИДЕО)

Слободен печат

Ван Дајк е клучот за успехот на Ливерпул

Слободен печат

Остави Коментар

3 × 1 =

Прочитај повеќе

МЕГА СКАНДАЛ во Барселона: Претседателот Бартомеу на социјалните мрежи ја оцрнувал својата најголема ѕвезда, Лионел Меси

Слободен печат

Наставник на учениците им дал тест во чест на Коби Брајант

Слободен печат

Избран слоганот на Олимписките игри во Токио (ВИДЕО)

Слободен печат

Ајакс на лето ќе биде како супермаркет, дури осум фудбалери си заминуваат

Слободен печат

Реал ја одреди цената на Хамес Родригез

Слободен печат

Касилјас и официјално ќе се кандидира за претседател на Шпанската федерација

Слободен печат