Ќе се повтори ли историјата? Еве што се случи во Србија на последната посета на Меркел

Канцеларката Меркел и поранешниот претседател на Србија Борис Тадиќ во Белград, 2011-та година/ Фото EPA/SRDJAN SUKI

Дали посетата на германската канцеларка Ангела Меркел имаше одлучувачко влијание врз исходот на изборите во 2012-та година, по што властите во Србија предводени од Борис Тадиќ ја загубија меѓународната поддршка?  

Точно 10 години подоцна, поранешниот претседател Тадиќ зборуваше за тоа и за барањата за Nova.rs во тоа време, токму на денот на враќањето на Меркел во Белград, но овој пат во посета на Александар Вучиќ.  

Ангела Меркел денеска повторно е во Белград. Една деценија по посетата, што според многумина значително влијаеше на промената на власта во Србија. Ова пристигнување на германската канцеларка се случува и во предизборна атмосфера, само половина година од претседателските, Белградските и парламентарните избори.  

Во Белград во 2011-та година, Тадиќ ги отфрли барањата на Меркел во врска со Косово. Во тоа време, на прес -конференцијата, таа беше видно лута и кажа се што треба да направи Србија кога станува збор за Косово и Метохија.  

„Барањето се однесуваше на укинување на српските институции на северот на Косово. И покрај тоа што во принцип го отфрлив тоа барање и јасно ја подвлеков црвената линија, успеавме и после тоа да го обезбедиме кандидатскиот статус и успешно да ја продолжиме европската интеграција. Она што го загубивме е меѓународната поддршка за нашата влада, која во голема мера влијаеше врз резултатот од изборите и доаѓањето на СНС на власт. Со потпишувањето на договорот од Брисел, владата на Вучиќ го прифати не само она што ние го одбивме, туку и многу повеќе од тоа “, вели Тадиќ за Нова.рс.  

Тој наведува дека за возврат Србија добила „колабирана демократија, криминализирана држава, ќор -сокак во европската интеграција и не само нерешени проблеми на Косово, туку и нови проблеми во Косово и во регионот и воопшто во меѓународната политика на Србија“.  

„Прошталната посета на Ангела Меркел повторно се случува симболично во предизборната година и точно една деценија по таа историска посета, што беше политички пресвртница за Србија. Сепак, можеби на Србија и беше потребна оваа деценија со цел нашите граѓани и меѓународната јавност конечно да се уверат во реалноста за она за што предупредувавме. Вистинска и објективна анализа од претходната деценија може да биде лековита за Србија, бидејќи сега е јасно за секој што сака да види дека вистинскиот патриотизам е она што квазипатриотите го нарекоа предавство, и дека квазипатриотизмот беше само инструмент за доаѓање моќ по секоја цена “, рече Тадиќ. 

Тој наведува дека прошталната посета на Ангела Меркел во предизборната година исто така може да значи збогум на заблудата дека владата може да го реши проблемот со Косово и да ја доведе Србија кон ЕУ и дека ветувањата се доволен критериум за меѓународната поддршка.  

„Се надевам дека оваа година завршува една деценија од овие заблуди и дека Србија ќе има политичка пресвртница пред претстојните избори, каде, подучени од искуството од претходната деценија, ќе избере различен правец од оној што го избра во 2012-та година. “,рече Тадиќ.  

По средбата со Александар Вучиќ, Ангела Меркел повторно ќе им се обрати на медиумите во Србија, по што ќе следи работна вечера. За време на посетата на Белград, Меркел ќе разговара и со претставници на граѓанското општество во сите шест економии на Западен Балкан.  

Канцеларијата на канцеларката претходно објави дека разговорите меѓу двајцата лидери ќе се фокусираат на билатералните односи, економските и политичките прашања и прашања од европска перспектива. 

ФОТО+ВИДЕО: Меркел попладнево пристигна во Белград

Видео на денот