14 C
Скопје

Кисело – весело за младенците: Свадби без ора, чочеци и жива музика

Според новиот протокол кој го предлагаат угостителите, се бара во работното време до 21 часот, на свадбите да не се играат ора, а чест да одиграат танц, да имаат само младенците. Бараат да нема жива музика и ограничен број гости.

Средствата за дезинфекција да бидат задолжителни на секоја маса а персоналот да мора да носи маски. Доколку надлежните ги одбијат овие барања протестите на угостителите, ќе продолжат од наредната недела. Вицепремиерот Фатмир Битиќи и директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски, веќе се изјаснија дека здравјето на граѓаните е најважно.

Според податоците на Независната угостителска комора, во земјава се регистрирани безмалку 6.500 угостителски објекти, од кои речиси 100 работат како ноќни клубови, кабареа и дискотеки, а повеќе од 200 се специјализирани за прослави и веселби. Инвестицијата изминатите години во овие угостителски објекти е поголема од 50 милиони евра. Годишниот промет што овие угостители го правеле изнесувал речиси 100 милиони евра.

Прочитајте и...  Српските државјани нема да плаќаат патарини од 15 јуни до 15 август во Македонија

Според податоците на Државниот завод за статистика, во четвртото тримесечје од 2020 година, бројот на склучените бракови е намален за 19,7 отсто во споредба со истиот период од 2019 година и изнесува 2.689 бракови.

Поврзани вести

Царовска: Родителот кој смета дека неговото дете нема да може да учи електронски ќе може да си го испечати учебникот

Слободен печат

Спасовски: Со координирана акција и активна меѓународна соработка до справување со глобалните безбедносни ризици

Слободен печат

Џорџ В. Буш ја критикува Републиканската партија на САД

Слободен печат

Социјалдемократите го слават денот на канабисот и жалат за бавната легализација

Слободен печат

Франција прва што ќе го тестира „ковид сертификатот”

Слободен печат

Министрите за надворешни работи на Г7 во мај ќе одржат состанок со физичко присуство

Слободен печат

Остави Коментар