КИСЕЛИ ТИКВИЧКИ: Одличен рецепт за здрава зимница (РЕЦЕПТ)

Тиквичките се летен зеленчук кој е многу здрав, па затоа и можете да ги подготвите и како зимница и да ги имате и кога не им е сезона.

Состојки (за една голема тегла):

2 тиквички со средна големина
Една главица црвен кромид
3 чешниња лук
4 дл вода
60 мл јаболков оцет
Една лажица сол
2 лажички бибер во зрно
Рузмарин
Други зачини по желба

Подготовка:

Исечете ги тиквичките на половина по должина, па потоа секоја половина сечете ја на полумесечинки. Исчистете ги лукот и кромидот и исечкајте ги на поситни парчиња.

Во поголема тегла ставете ги водата, оцетот, зачините и кромидот и лукот. Ставете ги парчињата тиквички и гранчињата рузмарин.

По желба можете да ја пастеризирате зимницата. Ако не го направите тоа, рокот на траење на една тегла е околу 15 денови.

Прочитајте и...  ФЗО: Надминат техничкиот проблем со довод на струја и нормално функционира издавањето лекови на рецепт

Прочитај повеќе

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат

Коронавирусот го откажа и доделувањето на Тони наградите

Слободен печат

Ава Карабатиќ продава разголени фотографии за 50 евра: „Се сликав како се валкам на креветот“

Слободен печат