Кирјос по три години триумфира на АТП турнир

Ник Кирјос славеше на турнирот во Вашингтон/фото: EPA-EFE/WILL OLIVER

Австралискиот тенисер Ник Кирјос триумфира на турнирот во Вашингтон откако во финалето беше поуспешен од Јошихита Нишиока во два сета со 6:4,6:3.

Ова воедно беше прва титула за Кирјос уште од 2019 година кога исто така во Вашингтон славеше во финалето над сега првиот светски тенисер Данилк Медведев.


Финалистот од Вимблдон подобро го отвори мечот и уште во првиот гем направи бејк по што со сигурен сервис ја задржа предноста до крајот за 6:4 и водство од 1:0 во сетови.

И вториот сет започна идентично, Кирјос во првиот гем успеа да направи брејк и благодарение на добриот сервис не му дозволи на Нишиока данаправи брејк и на крајот дојде до седмиот триумф во кариерата.

Кирјос во Вашингтон триумфираше и во игра на двојки, тој заедно со Џек Сок во финалето ги победија Иван Додик и Остин Крајичек со 7:5,6:4.

Видео на денот