Кирјос го откажа настапот на УС Опен и повторно го пецна Ѓоковиќ

Австралискиот тенисер Ник Кирјос одлучи да не игра на грен слем турнирот во Њујорк.

Кирјос за време на пандемијата на коронавирусот често велеше дека е против организирањена големите турнири. УС Опен треба да започне 31. август, а
Кирјос преку видео порака објави зашто нема да игра и не пропушти да ги прозве колегите кои играа тенис за време на пандемиата и правеа забави.

„ Оваа година нема да играм на УС Опен. Ме боли тоа што нема да играм на еден од најголемите тениски стадиони, Артур Еш, но стојам зад својот народ, моите Австралијанци како и зад стотиците илјади Американци кои ги загубија своите животи.

Прочитајте и...  Фудбалски натпревар во Шведска доцнеше поради грабеж и сообраќајна несреќа

Ова е моја одлука. Морате да се однесувате во интерес и на другите, не можете да играме да столица, да земате пари по Европа или да се обидете да направине некоја егзибиција од која ќе заработите „брзи пари“. Тоа е себично, мислете на другите бидејќи за тоа станува збор со овој вирус. Не ме интересира на кое место сте на ранг листата или колку пари имате. Однесувајте се одговорно. За тие кои се однесуваа себично и ги прекршија правилата – велам со среќа. Играјте на сопствен ризик, немам проблеми со тоа“, порача Кирјос.

Прочитај повеќе

Дали ова е местенка на годината, погледнете како изгледаше натпреварот од австриската втора лига (ВИДЕО)

Слободен печат

Супермаркет во Арсенал, Артета стави девет фудбалери на продажба

Слободен печат

Кошаркарот кој не клечеше при интонирање на химната доживеа тешка повреда (ВИДЕО)

Слободен печат

Моќна игра на Вестбрук во дербито со Милвоки и Јанис (ВИДЕО)

Слободен печат

Пандев и Џенова и во наредната сезона ќе играат во Серија А (ВИДЕО)

Слободен печат

Шоуто на прес конференцијата му направи проблем на Конте, Интер му подготви замена

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фудбалски натпревар во Шведска доцнеше поради грабеж и сообраќајна несреќа

Слободен печат

Шкендија не мирува со засилувања, доаѓа и екс младински репрезентавивец на Хрватска

Слободен печат

Зверев: Мислам дека сега не е време да се игра тенис во САД

Слободен печат

Барселона се откажа од Нејмар: Нема ни да праќаме понуда до ПСЖ

Слободен печат

Роналдо ги реши дилемите околу својата иднина: Одите по моето трето Скудето

Слободен печат

Убави зборови од Руни за „граѓаните“, критики за сер Алекс Фергусон

Слободен печат