Кирацовски ќе поднесе Предлог-закон, со кој во иднина нема да застаруваат кривичните дела на функционерите - Слободен печат

Кирацовски ќе поднесе Предлог-закон, со кој во иднина нема да застаруваат кривичните дела на функционерите

Пратеникот Александар Кирацовски ќе поднесе Предлог-закон, со кој кривичните дела сторени од избрани и именувани функционери нема во иднина да застаруваат, овој негов Фејсбук статус уследи по вчерашното застарувањето на кривичното дело во случајот „Траекторија“, во кој првоосомничен беше поранешниот премиер Никола Груевски.

-Политиката е специфична и комплицирана дејност и наука. Понекогаш во истата, постојат моменти кои за општо добро треба да ги надминете или избегнете, нешта кои треба компромисно да ги решавате, но и работи кои мора да ги спроведете, мора да ги испорачате и кои не смеете да ги пропуштите или испуштите од вид. Правдата, т.е. нејзиното испорачување е токму таква работа и насушна потреба во нашето општество!- пишува Кирацовски на Фејсбук.

Како пратеник во Собранието Кирацовски пишува дека ќе бара поддршка од пратениците во македонскиот Парламент.

-Поднесувам Предлог Закон со кој кривичните дела сторени од избрани и именувани функционери нема да застаруваат. Ќе побарам поддршка од сите 120 колеги пратеници да се приклучат кон ова законско решение и заедно во најбрз можен рок истото да биде изгласано и применето во позитивните законски прописи во државата. Знам дека после се што се случува во нашата држава, ова може ќе звучи иронично, но ПРАВДА МОРА ДА ИМА!“, пишува Кирацовски.

 

 

Прочитај повеќе

Москва и Анкара тврдат дека во Сирија имало околу 200 случаи на кршење на примирјето

Слободен печат

Богатите ги повлекуваат парите од швајцарските банки: Знаат ли нешто што другите не знаат?

Слободен печат

Хрватите протестираа против 5Г мрежа

Слободен печат

Полска ја обвинува ЕУ за политика на двојни стандарди

Слободен печат

Заев за пишувањето на „Ла верита“: Ако во ВМРО-ДПМНЕ имаа некакви докази, верувајте, ќе ме осудеа

Слободен печат

Миро Ковач кандидат за претседател на ХДЗ

Слободен печат

Остави Коментар

2 × one =

Прочитај повеќе

Спречени можни атентати во Брест и Епинал

МИА агенција

Си Џинпинг: Ситуацијата е сериозна, коронавирусот брзо се шири

Слободен печат

Нуредини: Единствен опасен отпад во нашата земја е комуналниот отпад

Слободен печат

„СМРТ НА КРАЛОТ“: Макрон станува мета на сè поголеми навреди на француските протести

Слободен печат

Одгледувачите на свињи бараат да се преземат превентивните мерки за африканската свинска чума

Слободен печат

Учениците од основните училишта во Аеродром од среда ќе добиваат топли оброци

Слободен печат