Кирацовски ќе поднесе Предлог-закон, со кој во иднина нема да застаруваат кривичните дела на функционерите

Пратеникот Александар Кирацовски ќе поднесе Предлог-закон, со кој кривичните дела сторени од избрани и именувани функционери нема во иднина да застаруваат, овој негов Фејсбук статус уследи по вчерашното застарувањето на кривичното дело во случајот „Траекторија“, во кој првоосомничен беше поранешниот премиер Никола Груевски.

-Политиката е специфична и комплицирана дејност и наука. Понекогаш во истата, постојат моменти кои за општо добро треба да ги надминете или избегнете, нешта кои треба компромисно да ги решавате, но и работи кои мора да ги спроведете, мора да ги испорачате и кои не смеете да ги пропуштите или испуштите од вид. Правдата, т.е. нејзиното испорачување е токму таква работа и насушна потреба во нашето општество!- пишува Кирацовски на Фејсбук.

Прочитајте и...  Трамп негира дека е заинтересиран да го додаде својот лик на Маунт Рашмор, но вели дека „звучи како добра идеја“

Како пратеник во Собранието Кирацовски пишува дека ќе бара поддршка од пратениците во македонскиот Парламент.

-Поднесувам Предлог Закон со кој кривичните дела сторени од избрани и именувани функционери нема да застаруваат. Ќе побарам поддршка од сите 120 колеги пратеници да се приклучат кон ова законско решение и заедно во најбрз можен рок истото да биде изгласано и применето во позитивните законски прописи во државата. Знам дека после се што се случува во нашата држава, ова може ќе звучи иронично, но ПРАВДА МОРА ДА ИМА!“, пишува Кирацовски.

 

 

Прочитај повеќе

141 новозаразени од коронавирус, има 161 оздравени пациенти, а починала пациентка од Скопје

Горан Наумовски

Србија одлучи: Учениците до четврто одделение во училишта, другите ќе следат комбинирана настава

Слободен печат

Мицкоски: Ахмети ме информираше дека ќе преговара за влада со СДСМ

МИА Агенција

160 милиони евра за Македонија од Европската Комисија

МИА Агенција

Мицкоски: За да не поскапи струјата треба да се намали маржата на универзалниот снабдувач

МИА Агенција

За транзит низ Македонија не е потребен ПЦР тест

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тихановскаја: Донесов тешка одлука да ја напуштам земјата и знам дека многу ќе ме мразат за тоа

Слободен печат

Македонија, решето за мигрантите, Елдорадо за шверцерите

Трамп ќе го покани Путин на самитот на Г7

Слободен печат

Индонезија почна со тестирање на кинеската вакцина против коронавирус

Слободен печат

Мета побара да се почне со лекување на заразените во Албанија со крвна плазма

Слободен печат

15 од новите заразени со коронавирус во Скопје пријавиле дека биле во Охрид

Слободен печат