6 C
Скопје

Кинеските власти открија „супер преносител“: Патувал низ земјата, држел часови, а заразил повеќе од 100 лица

Кинеските здравствени власти денеска соопштија дека откриле 102 лица кои биле заразени од „супер преносител“, 45-годишен маж кој патувал во североистокот во земјата и држел предавања за здравјето.

Ѓилин, кој се граничи со Северна Кореја, во саботата пријави 10 локално пренесени случаи и 63 асимптоматски случаи на коронавирус.

Здравствената комисија од Ѓилин соопшти дека сите, освен еден од 63-те асимптоматски случаи се поврзани со 45-годишниот учител кој патувал со возови во Харбин, главниот град на провинцијата Хеилонгџијанг и градовите во Ѓилин – Чангчун, Тонгхуа и Гонгџулинг.

Кинеските државни медиуми известија дека тој меѓу 8 и 11 јануари држел четири предавања во два здравствени клубови во Гонгџулинг и Тонгхуа.

Меѓу 102 случаи поврзани со него, имало 79 луѓе кои присуствувале на предавањата и 23 негови блиски контакти.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Серија нови силни земјотреси вечерва во Грција, во Нов Зеланд аларм за цунами

Извор: Блиц.рс

Поврзани вести

Филипче: Во текот на овој месец ќе почне имунизацијата на населението

Слободен печат

САД: Русија ги блокира напорите Сирија да одговара поради употреба на хемиско оружје

Слободен печат

Ќучук: Комисијата за надворешни работи на ЕП го усвои Извештајот за напредокот на Северна Македонија на патот кон ЕУ

Слободен печат

Османи им се заблагодари на гласачите: Историската победа им припаѓа на граѓаните на Косово

Илинка Иљоска

Бурна ноќ за полицијата и инспекторите: Испразнета салата „Јане Сандански“ – 150 навивачи од трибините испратени дома

Мирослава Бурнс

Стефоска: Охрид треба да биде стратешка цел и грижа на сите

Слободен печат

Остави Коментар