Кинеските газди му веруваат на тренерот Конте

Денеска Антонио Конте оствари конструктивна средба со првите луѓе на миланскиот клуб и во интерес на континуитетот и стратегијата, двете страни се договорија и натаму да продолжат да работат заедно на клупскиот проект.

После поразот во финалето на Лига Европа од Севиља, почнаа шпекулациите за заминување на Конте од клупата на „неро-аѕурите“.

Вкупно 10 дена драма околу иднината на искусниот италијански стратег, во минатата сезона многу се очекуваше од него, во Серија А ја освои втората позиција на табелата со само еден бод зад шампионот Јувентус.

А покрај загубеното финале на меѓународната сцена, не успеа ниту да дојде до трофејот во националниот Куп.

Конте сега може со сите сили да се фокусира на подготовките за новата сезона која стартува следниот месец.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Маленко: Од денес „П“ од политика нема да има во МОК – верувам во новиот претседател

Поврзани вести

Гигс: На првата средба со тренерот добив тупаница во стомак

Слободен печат

Изненадување, Реал Мадрид сака да го „ограби“ европскиот шампион

Слободен печат

Барди: Јас сум Албанец, но со гордост играм за Македонија

Слободен печат

Фановите тераат сеир со Мората по поништените три гола (ФОТО)

Слободен печат

Урнебесен одговор на италијански лекар на коментарот на Роналдо за коронавирусот (ФОТО)

Слободен печат

Почина една од најголемите легенди на Динамо Загреб, Славен Замбата

Слободен печат

Остави Коментар