Кинеските економски податоци ги охрабрија азиските инвеститори

Азиските инвеститори беа охрабрени од вчерашниот раст на берзантските индекси на „Wall street“ со што надополнија дел од загубите од претходната недела.

На азиските берзиб во вторникот цената на акциите порасна, а инвеститорите се охрабрени од подобрените извештаи за производствените активности на Кина.

„MSCI“ индексот на азиско – пацифичките акции забележа раст од 0,9 отсто со што ја надополни загубата од тргувањето претходниот ден.

Притоа на берзата во Токио „Nikkei“ индексот скокна за речиси 2 отсто, додека цената на акциите во Шангај, Хонг Конг, Сингапур, Австралија и Јужна Кореја забележаа пораст од околу 0,6 до 1,6 отсто.

Азиските инвеститори беа охрабрени од вчерашниот раст на берзантските индекси на „Wall street“ со што надополнија дел од загубите од претходната недела.

Доброто расположение на пазарите е и како резилтат на податоците за растот на производствените активности на Кина кои се подобри од очекуваните.

Прочитајте и...  Најавено продолжување на протестите низ Србија

Прочитај повеќе

Речиси две недели имаме стабилен бројот на активни случаи на Ковид-19, болничките капацитети доволни за прием на пациенти

Слободен печат

Сончево време со умерена облачност, температура до 35 степени

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат

Шекеринска: Ние не плаќавме за стиропори кои глумат мермер, напротив решивме парите да заминат во малите бизниси

Слободен печат

Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Марина Дамческа

Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

Слободен печат

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат