16 C
Скопје

Кинескиот „Синофарм“ ѝ го врати авансот на Македонија за испорака на вакцините

Министерството за здравство го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на вакцини од кинескиот производител „Синофарм”, но договорот за нивната набавка не е откажан.

Од Министерството за здравство за МИА велат дека уплатата била повлечена на барање на кинеската страна поради усогласување на документацијата.

– Авансната уплата која Министерството за здравство ја изврши за набавка на вакцината „Синофарм”, по барање на кинеското Министерство за надворешни работи беше повлечена заради усогласување на документација, на нашето МНР и МНР на НР Кина. Разговорите се во заврша фаза, не станува збор за откажување на договорот, вакцините против ковид-19 од производителот „Синофарм” во најкус можен рок ќе стигнат во нашата земја, наведуваат од Министерството за здравство.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денес?

Северна Македонија треба да добие 200 000 вакцини од кинескиот производител „Синофарм”. Покрај очекуваните количини преку системот Ковакс, во тек се разговори за набавка и на 100 000 дози од руската „Спутник V“, како и вакцини од „Фајзер“.

Министерот за здравство, Венко Филипче вчера при посетата на Гостивар изрази уверување дека во следните неколку дена ќе може точно да каже кога ќе пристигнат кинеските и руските вакцини против ковид-19.

– Не би сакал сега да шпекулирам, сакам да бидам прецизен тогаш кога точно ќе знаеме кога ќе пристигнат. Се пролонгираше малку периодот. Очекувам сите овие разговори да завршат за што пократко време. Секојдневно има нови прашања од компаниите, тоа важи за сите компании. Од „Фајзер“ го очекуваме драфт договорот. Со руската компанија интензивно разговараме овие денови после потпишувањето на договорот и секако со кинеската, изјави министерот Филипче.

Прочитајте и...  Павле Беловски избран за в.д. претседател на ССНМ

Во земјава досега пристигнаа само 8 000 вакцини „Фајзер“ преку Србија со кои се имунизираат здравствените работници.

Поврзани вести

ЕУ воведе санкции за официјални лица во Иран: Техеран одговори со прекинување на соработката

Слободен печат

Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Слободен печат

Дачиќ: Не бев близок со семејството Милошевиќ, но не бев предавник

Слободен печат

77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Слободен печат

Лукаревска: Најостро демантирам дека Дејан Смилевски имал каква било допирна точка со МојДДВ

Слободен печат

Рашковски вози џип вреден 74 илјади евра кој не фигурира во неговиот анкетен лист

Слободен печат

Остави Коментар