-7 C
Скопје

Кинескиот министер за надворешни работи планира посета на Јапонија во октомври

 Кинескиот министер за надворешни работи најверојатно ќе ја посети Јапонија уште во октомври, изјави владин извор откако лидерите на двете држави се согласија да поддржат контакти на високо ниво за унапредување на регионалната и меѓународната стабилност.

За време на посетата, Ванг ќе разговара со неговиот јапонски колега Тошимицу Мотеги и премиерот Јошихиде Суга.

Посетата ќе дојде откако Суга и кинескиот претседател Си Џинпинг се согласија да остварат повеќе контакти на високо ниво за време на телефонски разговор во петокот.

Суга и Ванг најверојатно ќе се договорат за зајакнување на економските врски меѓу народите. Посетата беше најавена претходно од јапонската телевизија НХК.

Суга, кој стана премиер на почетокот на овој месец, мора да управува со односите со поголемиот јапонски сосед, бидејќи врските меѓу Кина и САД се влошуваат поради пандемијата на коронавирусот и долготрајните трговски несогласувања.

Прочитајте и...  Се пролонгира потпишувањето на договорот за сместување на пациентите во поранешна „Мала Богородица“

Поврзани вести

Над 26.000 новозаразени во Русија, 569 лица починаа – најмногу од почетокот на пандемијата

Слободен печат

Зошто вчеравечер доцнеше статистиката за ковид-19?

Мирослава Бурнс

Автобускиот превоз во Приштина ќе биде бесплатен во наредните месец дена

Слободен печат

МВР: Изречени 202 казни по разни основи во последниот ден од ноември

Слободен печат

Црн рекорд во Бугарија: Во еден ден починаа 221 лице од последиците на ковид-19

Слободен печат

Директна авио-конекција меѓу Македонија и Украина: Од 6 декември по два неделни лета Киев-Скопје-Киев

Слободен печат

Остави Коментар