Кинески полицајци се маскирале во демонстранти, па влетале на аеродромот во Хонг Конг - Слободен печат

Кинески полицајци се маскирале во демонстранти, па влетале на аеродромот во Хонг Конг

Аеродромот во Хонг Конг, кој е еден од најфреквентните во Азија, цели два дена е блокиран поради масовните протести.

Кинески полицајци се маскирале во демонстранти, влегле на аеродромот и уапсила голем број на луѓе, јавуваат тамошните медиуми.

Полицајците користеле бибер спреј во обидот да ги растераат демонстрантите кои го блокирале влезот на терминалот за багаж. Полицијата неколку луѓе веднаш ги однела во полициско комбе кое се наоѓало на аеродромот.

Демонстрантите, од друга страна, фатиле две лица, под сомнение дека се тајни агенти.

Тие врзале еден маж и го тепале на аеродромот. На крај, биле повикани медицински работници на Итната помош, кои успеале да го однесат човекот, за кој на крај излегло дека всушност бил новинар.

Масовните демонстрации во Хонг Конг траат веќе два месеци, а се започна поради спорниот нацрт закон, со кој би се овозможило криминалците да бидат испорачани пред судовите во копнениот дел на Кина.

Прочитај повеќе

ВТОР ДЕН КАРАНТИН ВО ВУХАН: Улиците празни, болниците пренатрупани

Слободен печат

И натаму пристигнуваат закани за поставени бомби во Москва

Слободен печат

Работните групи попладне ќе одржат средба за Законот за ЈО во Собранието

Слободен печат

Колинда по мандатот ќе продолжи да работи на „брендирање на Хрватска“

Слободен печат

Атиџе со порака до читателите на „Слободен печат“: Кога е природен, медот е лековит (ВИДЕО)

Слободен печат

Ја бојкотираат ли националните телевизии Владата? Одговорните ниту потврдуваат, ниту демантираат

Слободен печат

Остави Коментар

3 × 3 =

Прочитај повеќе

Масовни протести против американските трупи во Багдад

Слободен печат

Пожар во скопската гимназија „Браќа Миладиновци”, сè уште интервенираат скопските пожарникари

Слободен печат

Анархисти презедоа одговорност за запалените возила и банкомати во Грција

Слободен печат

Заев: Правната држава мора да функционира за да можеме да обезбедиме фер судски процеси

Слободен печат

Во Кина вчера започна изградба болница која треба да е готова за десетина дена

Слободен печат

УСЈЕ: Ги спроведуваме законите и работиме согласно највисоките стандарди

Слободен печат