9.2 C
Скопје

Кинески научници пронашле фосил стар 500 милиони години

Трилобитот со должина од четири сантиметри наречен Phantaspis auratus се карактеризира со тело издолжено во глава во предниот дел на која има двојни шилци во облик на зајачки уши.

Кинеските научници го нашле во покраината Шандонг, а според нивното мислење стар е 500 милиони години.

Трилобитите се изумрени морски артроподи (членконоги) кои живееле во океаните пред 520 до 250 милиони години.

– Прв пат гледаме трилобит со таков чуден изглед. Необичниот облик на неговата глава можел да му помага во ловот на храна и да ги збуни неговите природни непријатели – изјави истражувач од институтот „Жао Фанченг“.

Прочитајте и...  ФОТО: Сара Џесика Паркер ги услужува клиентите во нејзината продавница за чевли

Студија за трилобитите неодамна е објавена во научното списание „Акта Палеонтологика Полоника“.

Поврзани вести

Која е тајната на највкусниот омлет?

Слободен печат

Гест кој ја потресе публиката: Оваа нумера славниот американски композитор ѝ ја посветил на Мира Фурлан

Слободен печат

Се плаќале милиони за промоција на цигари во филмови како „The Flintstones “ и „Rocky“

Слободен Печат

Бајага за песната која сите ја поврзуваат со Милена Радуловиќ: „Ја напишав пред една година, не сум пророк“

Слободен печат

Како да се ослободите од пајаците во домот?

Слободен печат

Тајните на преубавиот домашен леб

Анита Златкова

Остави Коментар