Кинеската војска со сериозно предупредување до жителите на Хонг Конг

Командантот на кинеската армија во Хонг Конг по првпат ги коментираше протестите, предупредувајќи дека немирите „сериозно го загрозуваат животот и безбедноста на луѓето” и не треба да се толерираат, објави „Гардијан”.

Командантот на кинескиот гарнизон во Хонг Конг исто така предупреди дека тие се „одлучни да го заштитат националниот суверенитет, безбедност, стабилност и просперитет на Хонг Конг”.

Властите во Хонг Конг покренаа обвинение за 42 демонстранти, кои се ослободени со кауција. Меѓу нив најмладите имаат по 16 години.

Протестите во Хонг Конг се одвиваат осум последователни недели во врска со предлогот на властите за екстрадиција на осомничени сторители во Кина. Планирани се повеќе протести за следните две недели.

Прочитајте и...  Илјадници маски завршија на плажа во Сиднеј

Прочитај повеќе

Утре без струја дел од корисниците во Аеродром, Кисела Вода, Чаир и Центар

Слободен печат

Желбата за живот посилна од коронавирусот: Излечена старица со 111 години

Слободен печат

МТСП: Парична помош за сите невработени кои имале прекин на работен однос во периодот од 11 март до 30 април 

Слободен печат

Фругалската четворка против економскиот план на Меркел и Макрон

Слободен печат

Слободата ја добивме, да внимаваме да не ни се удри од глава!

Михаило Донев

Столеска: Сити, Метрополис и Клуб ФМ рамо до рамо со светските радија – само професионалци можат да создадат тим од професионалци (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бројот на починати од коронавирусот во САД надмина 100.000

Слободен печат

Исклучена од светот: Шведска ќе плати висока цена заради стратегијата за борба против коронавирусот

Слободен печат

Боинг планира откази за 12.000 вработени

Слободен печат

Меркел: ЕУ во време на криза да покаже светска солидарност и да преземе поголема одговорност

Слободен печат

Трамп се закани дека ќе ги затвори социјалните мрежи

Слободен печат

Угостителите денес почнуваат со работа, организирањето на прослави е забрането

Слободен печат