Кинеската амбасадорка во Белград Чен Бо: „Не ја прикриваме епидемиолошката состојба“

Кинеската амбасадорка во Белград Чен Бо ги отфрли обвинувањата дека Кина ја прикрива епидемиолошката состојба и истакна дека тие се лага што се користи со цел да се прикријат податоците за неуспехот на некои земји во борбата против вирусот корона.

„Епидемијата не влијаеше на нашите големи проекти да одат според планот. Кинеската економија повторно бележи позитивен раст, а нашите компании ги надминуваат сите препреки и покрај насилното однесување на Соединетите држави“, изјави амбасадорката, пренесуваат српските медиуми.

Според Чен Бо, соработката помеѓу Кина и Србија активно се одвива во областа на економијата, образованието, културата, туризмот, земјоделството, а соработката во науката и технологијата, особено во областа на новите технологии и иновации, станува отскочна штица за билатерална соработка.

Прочитајте и...  Со позитивен корона тест, но лесни симптоми и Марјан Забрчанец

На прашањето како напредува развојот на кинеската вакцина против вирусот корона, кинеската амбасадорка одговори дека четири вакцини влегле во третата фаза.

„Претседателот Си Џинпинг објави дека кинеската вакцина ќе стане глобално јавно добро по конечното одобрување. Ние сме посветени на зајакнување на меѓународната соработка во истражувањето и развојот на вакцините, нивно производство и дистрибуција,“ рече кинеската амбасадорка во Србија.

Поврзани вести

ВИДЕО| Пендаровски: Неспорна е релацијата меѓу аерозагадувањето и пандемијата

Слободен печат

Универзална сала сепак нема да се руши, Владата со 2 милиони евра ќе помогне да се обнови

Софија ќе признае македонски јазик и идентитет ако Скопје признае бугарски темели на јазикот и идентитетот

Ана Анастасовска

ФОТО+ВИДЕО | Заев: Нема преговори за идентитетот на Македонците и за македонскиот јазик

Слободен печат

Николовски: Познати се дел од претпријатијата и агенциите што ќе се укинат!

Лука Андреев

Вонредна состојба нема да има, границите нема да се затворат, ама казни ќе фрчат!

Мирослава Бурнс

Остави Коментар