8 C
Скопје

Кинеска амбасада за „Слободен печат“: Кина продолжува да работи со Северна Македонија на вакцините против Ковид 19

Кинеската амбасада помага релевантните компании кои ја произведуваат вакцината против Ковид 19 да комуницираат со македонската влада, велат од амбасадата на Кина за Слободен печат.

Кинескиот „Синофарм“ ѝ го врати авансот на Македонија за испорака на вакцините

Откако Македонија го доби назад авансот што го уплати на компанијата Синофарм за 200 илјади дози кои требаше да пристигнат до крајот на февруари, но тоа не се случи, нашата редакција постави прашања до амбасадата каде точно настанал проблемот, односно дали кинески вакцини воопшто ќе стигнат во земјава.

,,Тоа што Северна Македонија реши да побара вакцини од Кина, демонстрираше доверба во Кина. Кинеската страна ги поддржува релевантните компании да комуницираат со владата на Северна Македонија и нам ни е многу важна потребата за вакцини што ја има Северна Македонија. Кина е подготвена да продолжи да работи заедно со Северна Македонија на полето на вакцините и да и помогне во домашната борба против коронавирусот”, ни одговорија од амбасадата.

Заев за кинеските вакцини: Денови се во прашање кога ќе има утовар

Нема ли тајвански вакцини, бидејќи оние од Кина ќе стигнат на кинеско куково лето

 

Прочитајте и...  Собранието ќе ја продолжи 34. седница

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар