Кина закрепнува: Од 313 новозаболени, само шест случаи се од локалното жариште

Во изминатите седум дена Кина пријавила 313 нови, „увезени“ случаи на заразени од коронавирус, но само шест случаеви се од локално жариште, покажуваат податоците на Националната здравствена комисија.

Повеќето од тие случаи кои се „увезени“ во Кина се од кинези кој се вратиле во татковината од странство. На авиокомпаниите им е наредено од утре драстично да ги намалат меѓународните летови, а од денеска е на сила ограничувањето за влез на странци во Кина, објави Index.hr..

Прочитајте и...  Шведска ја доби првата јавна 5Г мрежа

Прочитај повеќе

Во Сао Паоло погреби на секои 10 минути, а епидемијата сѐ уште не го достигна својот врв

Слободен печат

Мјанмар првиот извештај за заштитата на Рохинџите го поднесе до Судот на ОН

Слободен печат

Русија забрани увоз на гориво на четири месеци

Слободен печат

Социјалната дистанца во авионот донесува поскапи карти?

Слободен печат

Семејство по 92 години „владеење” ја изгуби власта во француската општина Бозак

МИА Агенција

Рекордно мал број загинати во сообраќајни несреќи во Германија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Галичани му го честитаа изборот за викарен епископ на Архимандрит Партениј

Слободен печат

Вака Американците се „дистанцираа“ викендов, среде пандемијата (ВИДЕО)

Слободен печат

СЗО привремено го прекина испитувањето на лекот хидроксиклорокин во лекувањето на коронавирусот

Слободен печат

Демант од проректори на УКИМ до ректорот Јанкуловски

Слободен печат

Мицкоски: Август и септември најдобар период за одржување на избори, тогаш е најбезбедно за здравјето на граѓаните

Слободен печат

Џо Бајден се појави во јавност првпат по два месеца

Слободен печат