КИНА ЗАГРИЖЕНА: Стејт департментот одобри продажба на тенкови и ракети за Тајван

Американскиот Стејт департмент одобри евентуална продажба на Тајван на тенкови „М1А2Т Абрамс”, на ракети „Стингер” и на дополнителна опрема, во вкупна вредност од околу 2,2 милијарди долари, соопшти синоќа Пентагон.

Западните агенции веднаш потсетија дека кинеското Министерство за надворешни работи уште минатиот месец, кога за првпат се појави веста за можната продажба, соопшти дека е сериозно загрижено за продажбата на американско оружје на Тајван, земја која Кина ја смета за дел од својата територија.

„Продажбата на оружјето на барање на Тајван, во кое се вклучени 108 тенкови „М1А2Т Абрамс” и 250 ракети „Стингер” нема да ја измести основната воена рамнотежа во регионот”, соопшти Агенцијата за соработка во одбранбената безбедност на Министерството за одбрана на САД.

Прочитајте и...  Расте бројот на жртви во експлозијата во фабрика во Турција (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Силјановска говори за сексот и привлечноста на мангупите (ВИДЕО)

Слободен печат

Новинарка на Си Ен Ен ограбена во јавување во живо: Додека известуваше за водостојот, крадец ѝ извлече нож (ВИДЕО)

Слободен печат

Општина Дебар: Последиците од Ковид-19 ќе се зголемуваат со застрашувачки тренд

Слободен печат

„Ер Франс” укинува 7.500 работни места

Слободен печат

Пакистанскиот министер за надворешни работи позитивен на коронавирус

Слободен печат

Биле во брак 53 години, а потоа и двајцата починале од коронавирус, држејќи се за раце (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски: Уверен сум дека народот ќе му го заврти грбот на Зоран Заев (ВИДЕО)

Слободен печат

Отворање на нов независен Театар „Златен елец“ во Скопје

Слободен печат

Поранешен директор на АИ за Турција осуден на шест години затвор поради тероризам

Слободен печат

Силјановска: На 15 јули мора да се стави крај на катастрофалното владеење на СДСМ

Слободен печат

Мицкоски: Луѓето се незадоволни од живејачката, луѓето сакаат промени

Слободен печат

Заев: Николовски бандит невиден, само Милошоски е поголем бандит од него (ВИДЕО)

Слободен печат