Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Жао Лиџијен денеска упати демарш д САД и порача дека Кина доследно е против официјалната комуникација помеѓу САД и Тајван.

– Тие што си играат со оган, ќе се изгорат, истакна Жао по повод посетата на американскиот министер за здравство Алекс Азар на Тајван.

Азар, за врема на тридневната посета на Тајван, изјави дека Кина избрала да не го предупреди светот за Ковид-19 и оти го предала духот на соработката, кој е неопходен за глобалното јавно здравје.

Жао наведе дека Азар не треба да патува во странство туку да му се посвети на кризата со Ковид-19 во САД

– Апелираме до американската страна да се придржува до принципот за една Кина и да прекине какви било официјални размени со подрачјето Тајван, со што ќе се избегне сериозно нарушување на кинеско-американските односи и соработката во важните области и нема да бидат загрозени мирот и стабилноста во областа на Тајванскиот Проток, посочи Жао.

Прочитајте и...  Шварц-Шилинг: БиХ е држава „невозможна за управување", и се заканува распад

Прочитај повеќе

Кралот на Јордан го распушти Домот на пратеници и нареди да се одржат избори

Слободен печат

„Ако биде потребно ќе бидат повикани резервистите“: Што точно значи воена состојба?

Слободен печат

Лукашенко му возврати на Макрон: Тој требаше да даде оставка пред две години

Слободен печат

Кој е подготвен за судирот меѓу Азербејџан и Ерменија – Едната страна има драстично повеќе војници

Слободен печат

Макрон: Хезболах да разјасни дали е партија или милиција

Слободен печат

Помпео вечерва во посета на Грција, разговарал со Столтенберг за тензиите во источниот Медитеран

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Света е наш претседател”: Повеќе од 100.000 демонстранти на улиците во Белорусија

Фамилија шеташе на островот Хвар, а набргу ги потопи бран (ВИДЕО)

Слободен печат

Во напад во Нигерија се убиени 18 луѓе, одговорноста ја презема Исламска држава

Слободен печат

Заев и Борисов телефонски разговараа за соработка меѓу двете земји

Слободен печат

Трамп: Бајден треба да се тестира за дрога пред дебатата

Слободен печат

Шахпаска: Родителите на децата до шест години и со продолжено породилно да се вратат на работа

Слободен печат