Кина: Потврдена првата зараза со коронавирус во Вухан од 3 април

Кинеските здравствени власти потврдија 14 нови случаи на зараза со коронавирусот во саботата на 9 мај, што е најголем број од 28 април, а меѓу нив е лице заразено во Вухан кој кон крајот на 2019 година беше жариште на пандемијата.

Кина во четвртокот официјално потврди дека во сите нејзини покраини опасноста од зараза со новиот тип коронавирус е со низок ризик.

Во североисточната покраина Шулан потврдени се 11 заразени случаи, објавено е во неделата, а станува збор за семејства и познаници на жена кој на тестирање на 7-ми мај била позитивна на коронавирусот.

Во градот Вухан, кој беше првото жариште на епидемијата во Кина, се појавил нов случај на заразата, што е првиот регистриран случај од 3-ти април. Според здравствените власти, станува збор за асиптоматски случај.

Прочитајте и...  Регистрирани осум нови случаи на коронавирус во Кина, а сите се увезени

Преостанатите два случаи на зараза од вкупно 14-те во Куина се увезени инфекции со коронавирусот, наведуваат здравстените власти. Додаваат дека нема нови жртви од респираторната болест Covid-19.

Вкупниот број на заразените во континентална Кина во саботата изнесуваше 82.901 лице, а вкупно од билеста починале 4.633 луѓе, според тамошните здравствени власти. Со овие податоци, Кина е при дното на земјите кои се најпогодени од пандемијата.

Прочитај повеќе

Андоновиќ: Протести во Бугарија и во Србија – полициска бруталност и незадоволство или политичка инструираност? (ВИДЕО)

Слободен печат

Земјите со лидери популисти немаат добар одговор на пандемијата на коронавирусот

Слободен печат

Како да разликувате летна настинка од Ковид-19?

Слободен печат

Неделава почнува поставувањето на монтажен амбулантско-поликлинички пулмолошки оддел на Клиниката за пулмологија и алергологија

Слободен печат

Пандемијата му пречи и на градежништвото: Нема ни градежни материјали, а ни мајстори

Соња Кириџиевска

Русија го укинува задолжителниот карантин за странските државјани

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Нови мерки, старо другарство“ – гледај театар на отворено (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп: Имам многу добар однос со Фаучи, но не секогаш се согласувам со него

Слободен печат

Прекината прес-конференцијата на гувернерот на Флорида – Го обвинија за фалсификување на бројот на случаи со коронавирус (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија ќе се „запише“ на Оксфорд за вакцинација?

Мими Шушлеска Петкова

Ангеловски: МВР е подготвено за успешно спроведување на изборите (ВИДЕО)

Слободен печат

Деркоски: Апсолутни невистини се информациите за броење на гласовите од вчерашното гласање (ВИДЕО)

Слободен печат