Кина ја ангажира војската во борба против коронавирусот во Вухан

Централниот воен совет на Кина ја ангажира војската во борба против коронавирусот во Вухан. Во градот се испратени 40 воени воени лекари, пренесува РИА Новости.

Тие ќе работат во одделот за интензивна нега во белодробната болница во Вухан.

На 31 декември 2019 година кинеските власти ја известија Светската здравствена организација за непозната појава на пневмонија во Вухан, лоциран во централниот дел на земјата.

Експертите утврдија дека станува збор за вирус наречен корона.

Според последните податоци, бројот на заразени во Кина веќе надминал 830, а 26 се починати.

Вирусот е распространет и надвор од Кина. Случаи заразени со коронавирус се регистрирани и во Јужна Кореја, Јапонија, САД, Виетнам, Сингапур и Тајланд.

Прочитајте и...  Еко-свест: Стратегијата за енергетика – значителен чекор кон нискојаглероден развој

Прочитај повеќе

Куќата во која пораснал Доналд Трамп повторно на продажба – цената непозната (ВИДЕО)

Слободен печат

Уапсен капетанот на авионот што се распадна на три дела во Истанбул

Слободен печат

Словенија е подготвена да ги затвори границите ако се зголеми ризикот од коронавирусот

Слободен печат

Белата куќа ќе побара дополнителни пари од Конгресот за борба со коронавирусот

Слободен печат

ХИВ позтивни жени во Јужноафриканската Република биле стерилизирани без нивна согласност

МИА Агенција

Исламски џихад го прекина огнот со Израел

Слободен печат

Остави Коментар

14 − три =

Прочитај повеќе

Кинескиот амбасадор во Москва тврди: Кина има вакцина за новиот коронавирус

МИА Агенција

Доларот профитира поради стравот од брзото ширење на коронавирусот

Слободен печат

Партијата на Харадинај бара да не се укинуваат таксите за српските производи

Слободен печат

Илјадници мајмуни заразени од коронавирус: Научниците експериментираат за да дојдат до ефикасна вакцина (ВИДЕО)

Слободен печат

Нетанјаху нареди да продолжат нападите врз појасот Газа

МИА Агенција

Нови снимки на НАСА: На Антарктикот за шест дена се стопиле десет сантиметри мраз

Слободен печат