9 C
Скопје

Кина испраќа дополнителни 500.000 дози вакцини на Србија

Претседателот на Народна Република Кина Си Џинпинг ќе испрати уште 500.000 дози од вакцината „Синофарм” во Србија, беше потврдено денеска за Танјуг.

Оваа голема испорака кинескиот престедател ја договорил со претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Како што потенцира Танјуг, вакцините треба да бидат доставени на 5 март, кога е роденден на претседателот на Србија.

Прочитајте и...  Сотироски испрати честитка во пресрет на рамазанските пости

Поврзани вести

Советот за безбедност на ООН денес разгледува извештај за работата на УНМИК

Слободен печат

Канада забрани извоз на дронови во Турција

Слободен печат

Бајден: Мирните протести се разбирливи, но нема оправдување за насилството

Слободен печат

Најмалку 20 загинати во автобуска несреќа во Перу

Слободен печат

ВИДЕО: Убиен ученик, ранет полицаец при пукање во средното училиште Остин-Исток Магнет во Ноксвил

Слободен печат

Ќе се согорува ли отпад на нивите зад Железарница?

Југослава Дуковска

Остави Коментар