КИНА ГО ПРОМОВИРАШЕ НАЈБРЗИОТ ВОЗ НА СВЕТОТ: Лебди над шините со брзина од 600 километри на час!

Кинезите го промовирале најбрзиот воз на светот. Тоа е „Шангај маглев“, кој треба да развие брзина од 600 километри на час.

Првите патници ќе се возат за две години. Моментално овој проект се тестира помеѓу шангајскиот аеродром и градот, а брзината која сега ја достигнува се движи достигнува околу 430 километри на час.
Иднината на железничкиот сообраќај е воз со технологија на магнетна левитација, која ја носи ознаката „маглев“, сметаат Кинезите.

Овој воз не оди по шини, туку лебди на магнетно поле над пругите по кои се движи.

Поради тоа возот има многу мал отпор и благодарение на силните електрични мотори може да развива неверојатна брзина. Возот моментално постигнува брзина до 431 километри на час, а растојание од 30 километри минува за само седум минути.

Прочитајте и...  Зибери: Стимулирање на младите земјоделци до 35 години, со неповратни грантови од 20.000 евра

Меѓутоа, овој проект е и доста скап. Па така, чинел 1,2 милијарди долари, но Кинезите не се откажуваат.
Се уште не е познато на која релација ќе сообраќа хипербрзиот воз.

Секако, Кинезите најмногу би сакале тоа да биде на линијата Шангај-Пекинг, преку која со овој воз би биле побрзо поврзани отколку со авион.

Патувањето со авион, вклучувајќи го и чекањето на аеродром, трае околу три и пол часа, а со овој супербрз воз, истото патување би траело еден час помалку.

Најголема пречка и натаму се екстремно вусоките трошкоци за инфраструктура.

Прочитај повеќе

Мисајловски: Ветуваме дека во Чаир повеќе нема да има граѓани од втор ред

Слободен печат

Полицијата влезе во Инфективната клиника во Косово: Пет пациенти починале за една ноќ, сите делеле еден респиратор? (ВИДЕО)

Слободен печат

Порошенко: Зеленски ме гони судски поради одмазда

Слободен печат

Филипче од Охрид: Младите здравствени работници активно се вклучени во креирањето на здравствените политики

Слободен печат

Нови 115 случаи на коронавирус, седум лица починаа, а 40 се излекувани

Слободен печат

Мицкоски од Прилеп: Ние чуда не ветуваме, тоа што ќе го ветиме, тоа и ќе го исполниме

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Почина академскиот сликар и професор Ангел Петров

Слободен печат

Макрон утре ќе го претстави составот на новата влада

Слободен печат

Силјановска Давкова: Болна држава не може да се справи со Ковид-19, после 15 јули да ја прославиме обновената политика

Слободен печат

Конфиндустрија: Јавниот долг на Албанија може да надмине 100 проценти од БДП

Слободен печат

Папата ги поздрави напорите на СБ на ОН за воспоставување примирје низ светот

Слободен печат

Спасовски: Народот го избира премиерот

Слободен печат