Кина го нападна технолошкиот гигант: „Епл“ им помага на демонстрантите во Хонгконг

Кинеските медиуми денеска го обвинија американскиот технолошки гигант „Епл” дека ги поддржува демонстрантите во Хонгконг преку апликација за движење низ градот, во услови на зголемен притисок од Кина врз странските компании.

Исто така, НБА и франшизата Хјустон Рокетс се критикувани во Кина за твит на комесарот за лигата Адам Силвер, преку кој тој изрази поддршка за демонстрантите.

Весникот „Женмин жибао”, орган на владејачката Комунистичка партија на Кина, го обвини „Епл” дека дозволува употреба на апликација во Хонгконг за да покаже на мапа каде се наоѓа полицијата.

Апликацијата HKMap.live е опишана како поддршка на „силеџии”. Поранешната британска колонија, Хонгконг минува низ четвртиот месец од политичката криза со речиси секојдневни и честопати насилни демонстрации.

Прочитајте и...  Спасовски: Ако има потреба, повторно ќе се воведе вонредна состојба

Прочитај повеќе

ЕК: За развој на вакцина и лекови собрани 9,5 милијарди евра

Слободен печат

Експертите предупредуваат: Носењето маски кај деца под две години може да биде опасно

Слободен печат

Бурниот викенд во Милано донесе нова забрана за граѓаните (ФОТО)

Слободен печат

Втор ден без новозаболени од Ковид-19 во Прилеп

Слободен печат

Вработените во Еурокомпозит протестираат и прашуваат зошто ги нема во владините мерки за помош

Слободен печат

Хрватска разгледува државно финансирање за скратеното работно време

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Скопската Зоолошка градина ги отвори вратите за посетителите (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Спасовски: Владата ќе го разгледа барањето на матичните лекари за економска поддршка

Слободен печат

Лицата вклучени во работа со пациенти заболени од Ковид-19 ќе добијат награда од 20% од основната плата за 2 месеци

Слободен печат

Ограничен број луѓе на плажите, повисоки цени во рестораните – За колку ќе поскапи летувањето во Италија годинава?

Слободен печат

Рускоска: Јанева уште е во филмот на „Чарлиевите ангели“, таа избра да биде на страната на злото

Слободен печат

Експерти од Ербас ја истражуваат авионската несреќа во Пакистан

Слободен печат