Кина ги повика САД да ги поправат „погрешните потези“ за продолжување на трговските преговори – Слободен печат
ВестиПланета

Кина ги повика САД да ги поправат „погрешните потези“ за продолжување на трговските преговори

Ова се случува откако американскиот претседател Трамп го стави Хуавеј на црната листа, нанесувајќи му удар на овој светски ланец и рушејќи ја вредноста на акциите на компанијата, бидејќи инвеститорите стравуваат од технолошка ладна војна.

Кина денеска порача дека САД ќе мора да ги исправи своите „погрешни потези“, за трговските преговори да продолжат.

Ова се случува откако американскиот претседател Трамп го стави Хуавеј на црната листа, нанесувајќи му удар на овој светски ланец и рушејќи ја вредноста на акциите на компанијата, бидејќи инвеститорите стравуваат од технолошка ладна војна.

„Ако САД сака да продолжи со трговските преговори, треба да бидат искрени и да ги исправат своите погрешни потези. Преговорите можат да продолжат само врз основа на взаемна почит и еднаквост. Внимателно ќе го следиме развојот на ситуацијата и ќе ги подготвиме потребните одговори“, изјави портпаролот на кинеското министерство за трговија, Гао Фенг.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close