Кина ги цензурира новинарите на Мундобаскет

Најголемиот спортски настан ова лето, Светското првенство во кошарка кое од 31 август до 15 септември ќе се одржи во Кина, веќе предизвикува негодувања кај спортските новинари.
Имено, претставниците на седмата сила се жалат на лошите услови за работа во Кина, а тоа на јавноста и го презентира српски новинар.

„Вака ФИБА помага да се промовираат нејзините натпреаврувања“, стои во твитот на новинарот Крстановиќ.

Кинеските власти не дозволуваат користење на социјални мрежи како Фејсбук, Инстаграм, Твитер, Јутјуб и слични.

„На медиумите им е обезбеден ви-фи во сите сали на кои ќе се играат натпреварите од СП. Таа конекција нема да дозволи пристап на интернет страници како Фејсбук, Твитер, Инстаграм, Јутјуб и слични“ стои со соопштението кое ФИБА им го испратила на сите акредитирани новинари.

Прочитајте и...  Брзи лекции во Дубаи: Дали Ѓоковиќ го игра најдобриот тенис во кариерата!? (ВИДЕО)

Значи, сите апликации кои денеска се задолжителни во новинарската работа и без кои не може да се работи, да се испрати фотографија, видео снимка или текст ќе бидат забранети преку споменаците апликации.

 

Прочитај повеќе

Лига на Европа: Рома и Севиља во битка за четвртфиналето

Слободен печат

ГОЛЕМ УСПЕХ: Каратистот Павлов во финалето на Премиер-лигата во Салцбург

Слободен печат

Организаторот нема дилеми, Олимписките игри ќе се одржат во Токио

Слободен печат

Почнаа откажувањата во спортот, пливачите ќе одмораат викендов

Слободен печат

ТРАГЕДИЈА: Загина аргентински олимпиец

Слободен печат

Фановите на ФК Лос Анџелес им оддадоа почит на Коби и Џиџи (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Олимписки и светски шампион суспендиран на осум години поради допинг

Слободен печат

Македонија домаќин на ракометно јуниорско СП

Зоран Спасоски

Последна шанса за Кутињо во Баерн 

Слободен печат

Коронавирусот го запира и спортот во Македонија!?

Слободен печат

Сакраменто прокоцка 19 поени, Лејкерси силни и без Леброн (ВИДЕО)

Слободен печат

ЛЕ: Јунајтед со „петарда“ за Бриж, ФК Копенхаген го шокираше Селтик! (ВИДЕО)

Коминовски Фидан