Кина бара САД да престанат со „неразумното истиснување од пазарот на кинеските компании”

Американското Министерство за трговија вчера соопшти дека новите ограничувања имаат за цел да ги спречат напорите на кинеската компанија да ги поткопа постојните американски санкции.

Кинеското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека САД мора да престанат со „неразумното истиснување од пазарот на кинеските компании”, како што е „Хуавеи”.

Американската Влада вчера објави дека воведува нови ограничувања за кинескиот гигант „Хуавеи”, со што ќе му биде ограничена можноста за користење американска технологија при создавањето полупроводници.

На прашањето на британските медиуми дали официјален Пекинг ќе преземе контра мерки против САД, кинеското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека земјата цврсто ќе ги брани законските права на своите компании.

Американското Министерство за трговија вчера соопшти дека новите ограничувања имаат за цел да ги спречат напорите на кинеската компанија да ги поткопа постојните американски санкции.

Новото ограничување е одвоено од напорите на администрацијата на претседателот Доналд Трамп за забрана на продажбата на американска технологија на „Хуавеи”. Американската Влада пред една година оваа кинеска компанија ја стави на црната листа и ја прогласи за ризик за националната безбедност.

Прочитајте и...  Мандатот на Еулекс продолжен за една година

На некои американски компании, меѓутоа, се уште им е дозволено да работат со „Хуавеи”, а таа опција ќе биде можна уште 90 дена, се навеудва во одлуката донесена неделава.

Многу американски компании искористија бројни дупки во законот, па продолжија да го снабдуваат „Хуавеи” со чипови, што не биле направени во САД.

Прочитај повеќе

Сувенири од 360.000 евра за промоција на Скопје 2014 шест години скапуваат во подрум

Слободен печат

Хоти: Приштина во дијалогот со Белград влегува единствено заради меѓусебно признавање

Слободен печат

Шекеринска: Десетина дена пред нападот во Собранието ќерката на Дурловски ми седеше во скут додека и читав приказна

Слободен печат

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Слободен печат

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат

Лагите и конспирациите за Ковид 19, не ја поштедија ни починатата 24 годишна девојка од Тетово

Мирослава Бурнс

Сопругата на Пендаровски ќе биде во избирачки одбор за гласање на заразени од коронавирусот

Слободен печат

Мицкоски: Народот одлучува за каква иднина ќе има, во каква држава сакаме потомци да живеат

Слободен печат