Ким Јонг-ун повика на подобрување на условите за живот во Северна Кореја

Ким Јонг-ун

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун ги повика властите да вложат поголеми напори за надминување на „суровите“ услови за живот со кои се соочува земјата, пренесува Анадолија.

Ким зборуваше по повод 76-годишнината на владејачката Работничка партија на Кореја, објави севернокорејската централна новинска агенција (КЦНА).

Ким ги повика властите да вложат повеќе напори за подобрување на условите за живот во својата земја.

Изјавувајќи дека не можат да се постигнат економските цели поставени на почетокот на 2020 година, Ким најави нов план за развој во следните пет години за решавање на проблемите, пред се недостигот на храна.

Се наведува дека на Северна Кореја, која беше значително негативно погодена од ограничувањата воведени поради пандемијата на коронавирус и поплавата на крајот на 2020 година, и се заканува недостиг на храна.

Извор: МИА

Видео на денот